Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Anna Kareninová

11. srpna 2007 v 23:36 | Poppaea |  Čtenářský deník
Tolstoj, Lev Nikolajevič
Obsah: Anna Kareninová přijela za svým bratrem Oblonskym, aby urovnala jeho nevěru. Ve vlaku se seznámila s mladým Alexejem Vronskym. Ten měl sice před zasnoubením s Kitty, ale Anna ho natolik zaujala, že si všechny své plány rozmyslel. Kitty měla ještě jednoho nápadníka: stydlivého zemědělce Levina, kterého ovšem kvůli Vronskému odmítla a tím ho velice ranila. Karenina se začala scházel s Vronským pravidelně. Její starý muž to tušil, ale bál se skandálu. Jediný způsob, jak ji mohl usměrňovat, byl jejich syn. Když Anna málem zemřela při porodu Vronského dcery, dokonce si ji zase zamiloval. Ale oba milenci poté i s dítětem utekli do Itálie a začali cestovat. Jejich vztah ochladnul, naproti tomu Levin si uvědomil svou lásku ke Kitty a požádal ji o ruku. Začali spolu bydlet na jeho statku a Kitty mu porodila syna. Anna začala vyčítat Vronskému jejich odcizení a podezřívala ho z nevěry. Musela zůstávat doma a on se šel přitom bavit. Když nevěděla jak dál, nechala se přejet vlakem.
Citace: "Neví, co je čest, nemá srdce, nemá náboženství, zkažená žena! Vždycky to věděl a vždy to viděl, i když ze soucitu klamal sám sebe. A vskutku se mu zdálo, že to vždycky viděl; vzpomínal na různé drobnosti z jejich minulého života, které se mu dřív nejevily jako něco špatného - a dnes ty drobnosti zřetelně nasvědčovaly, že už tenkrát byla zkažená. Zmýlil se, když s ní spojil svůj život. Ale na jeho omylu není nic špatného, a proto nemůže být nešťasten. Jeho vina to není, nýbrž její. Ale jemu po ní nic není. Neexistuje pro něho...
Vše, co postihne ji a syna, k němuž se jeho city změnily zrovna tak jako k ženě, to vše ho přestalo zajímat. Zajímal ho už jen problém, jak co nejlepším, nejslušnějším, nejpohodlnějším, a tudíž co nejsprávnějším způsobem setřást bahno, kterým ho potřísnila ve svém pádu, a pak kráčet dále svou cestou dělného, poctivého a užitečného života." (Alexej Alexandrovič, třetí část, třináctá kapitola)
Vlastní názor: I když je to zajímavý příběh, je psán tak rozvlekle, že jsem se musela nutit v pokračování. Kniha je plná náboženských a hospodářských úvah každé z postav. Líbilo se mi, jak se dva hlavní vztahy knihy (Vronského s Annou a Levina s Kitty) jakoby střídají na výsluní. Zatímco jeden upadá, druhý znovu vzkvétá.
O díle: Tento psychologický román popisuje život ruské šlechty i venkova. Středem pozornosti je milostný trojúhelník kolem Anny.
Bibliografické údaje: vydala Mladá fronta, nakladatelství ČSM v edici Máj, Praha 1964, přeložila Taťjana Hašková, doslov napsal Jiří Honzík, ilustroval Josef Lieser, počet stran 824
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama