Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Babička

11. srpna 2007 v 20:15 | Poppaea |  Čtenářský deník
Němcová, Božena
Obsah: Na začátku knihy přijela babička (Magdalena Novotná) na Staré bělidlo ke své dceři (Tereza Prošková) a poprvé poznala svá čtyři vnoučata (Barunka, Jan, Vilém a Adélka). Ta si ji ihned oblíbila a ráda poslouchala její vyprávění o lidových zvyklostech a o jejím životě. Učila je ke správnému hospodaření a skromnosti. Při jedné lesní procházce s dětmi potkala kněžnu z nedalekého zámku, a té byla babička tak sympatická, že ji pozvala k sobě domů i s vnoučaty. Zde se seznámili i s kněžninou schovankou Hortenzií z Itálie, která se díky babičce šťastně vdala za svého učitele kreslení. Babička také pomohla dívce Kristle, které málem odvedli ženicha na patnáct let na vojnu. Zajímavé je také myslivcovo povídání o Viktorce.
Citace: "Z vozu slézá žena v bílé plachetce, v selském obleku. Děti zůstaly stát, všecky tři vedle sebe, ani z babičky oka nespustily! Tatínek ji tiskl ruku, maminka ji plačíc objímala, ona pak je plačíc též líbala na obě líce. Bětka přistrčila jí malého kojence, boubelatou Adelku, a babička se na ni smála, jmenovala ji malé robátko a udělala jí křížek. Pak ale ohlídla se po ostatních dětech, volajíc na ně tónem nejupřímnějším: "Moje zlaté děti, moje holátka, co jsem se na vás těšila!" Ale děti sklopily oči a zůstaly stát, jako by je přimrazil, a teprv na matčin rozkaz podaly svoje růžová líčka babičce k políbení. Nemohly se ani vzpamatovat! Jakpak, to byla babička zcela jinaká než všechny ty, co kdy viděly; takovou babičku oni jaktěživy neviděly! Div na ní oči nenechaly! Kamkoli se postavila, obcházely si ji kolem dokola a prohlížely od hlavy do paty." (první kapitola)
O díle: Tato kniha je stěžejním dílem Boženy Němcové. Vyšla poprvé v roce 1855, v době smutku po smrti syna Hynka. Tato vzpomínka na šťastné dětství ji měla přinést úlevu.
Vlastní názor: Božena Němcová zde popisuje lidové zvyklosti o svátcích v průběhu celého roku a lidovou svatbu. Vychází hlavně ze svého dětství. Kniha nemá výrazný děj, je to spíše spousta malých příběhů o lidech, kteří bydlí blízko Starého bělidla, nebo se kterými se dříve setkali. Vykresluje život na venkově a vztah mezi zámkem a podzámčím, ale vše je příliš zidealizované a nejspíš to vůbec neodpovídá skutečnosti.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Svoboda, Praha 1987, ilustroval Adolf Kašpar, počet stran 208
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 luminator luminator | Web | 22. června 2015 v 14:00 | Reagovat

vyhodne pujcky pro invalidni duchodce :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama