Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Dekameron

11. srpna 2007 v 23:35 | Poppaea |  Čtenářský deník
Boccaccio, Giovanni
Obsah: První den se sejdou v kostele ve Florencii ženy, které se rozhodnou odejít z města napadeného morem. Připojí se k nim i tři muži a všech deset společně vyrazí na venkov. Zde se ubytují a zvolí si na den královnu nebo krále. Vyvolený určuje náplň dne, ale i téma vypravování. Odpoledne zvolí svého nástupce na den následující. Takto to probíhá deset dní, kniha tedy obsahuje celkem sto povídek. Nakonec se všech deset paní a pánů vrátí do florentinského kostela a rozloučí se.
Druhý příběh prvního dne: V Paříži žili dva nejlepší přátele- křesťanský obchodník Giannotto di Civiagni a žid Abraham. Oba byli velice dobří muži, proto bylo obchodníkovi líto, že až žid zemře, nebude žít věčně jako křesťané. Dlouho se ho snažil přemlouvat, aby se vzdal své víry a přestoupil na tu pravou. Žid byl velice neoblomný, avšak po mnoha rozhovorech se svým přítelem obchodníkem se rozhodnul podívat se do Říma na život církevních hodnostářů. Až poté prý možná svolí a nechá se pokřtít. Obchodník se mu to snažil rozmluvit, protože sám moc dobře věděl, jak jsou to zkažení lidé. Bylo jasné, že jestli je jeho kamarád spatří, zůstane raději u své víry.
Abraham se vrátil z Říma domů, jak nejrychleji to šlo. Po nějaké době se setkal s Giannottem, aby mu sdělil, jak se rozhodl. Jeho kamarád byl velice překvapený, když slyšel jeho názor. Žid se nechal pokřtít, protože jestli církev řídí takový lidé a přece je křesťanství stále lepší, musí v tom být nějaká boží nadpřirozená vůle.
Třetí příběh druhého dne: Longobardský král Agilulf si vzal za ženu překrásnou Teodelindu. Královský podkoní se do ní hluboce zamiloval, ale nedal na sobě nic znát. Když už pro něj bylo příliš nesnesitelné připravovat královně koně a přitom dělat, že k ni nic necítí, rozhodl se skončit to. Zkusí jeden zoufalý pokus, jak ji získat, a poté zemře.
Podkoní se ukryl v chodbě mezi královou a královninou ložnicí. Vysledoval Agilulfovi zvyky a jednoho dne vše udělal přesně jako on. Dostal se v přestrojení až ke královně a aniž by ho poznala zase po chvíli odešel. Ovšem za pár okamžiků se ke královně dostavil opravdový král, Teodelinda se nahlas podivila a jemu vše došlo. Rozloučil se tedy se ženou a začal hledat pachatele v paláci. Lehce našel podkoního, protože mu bilo srdce jako splašené, ale nechtěl udělat příliš velký povyk, a tak mu jen ustřihnul vlasy. Podkoní byl chytrý, vzal si nůžky na koně a ostříhal i ostatní čeledíny. Ráno si všichni nastoupili před krále a ten poznal, že to bylo k ničemu. Jen doporučil pachateli, aby to již nikdy neudělal a on se o to opravdu už nikdy nepokusil.
Vlastní názor: Novely jsou krátké útvary, které se velice dobře čtou. Není zde mnoho postav, ani příliš spletitý děj. Navíc mají vždy vtipný závěr. Velice dobrý nápad je "zabalení" příběhů do příběhu (rámcová kompozice).
O díle: Soubor novel s renesančními znaky (uvolněnější morálka).
Bibliografické údaje: Knižní klub a vydavatelství Baronet, Praha 2002, z italského originálu Il Decameron di messer Giovanni Boccaccio přeložil Radovan Krátký
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama