Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Divá Bára

11. srpna 2007 v 20:18 | Poppaea |  Čtenářský deník
Němcová, Božena
Obsah: Bára byla dcera pastýře Jakuba a už od malička byla jiná než jiné dívky. Byla vysoká a silná, uměla plavat a neparádila se. Ve vesnici se říkalo, že ji přinesla polednice a lidé ji neměli v lásce. Výjimkou byla její nejlepší kamarádka Elška, která ovšem byla Bářiným úplným opakem: byla světlovlasá, celá drobná a jemná. Elška odjela za tetou do Prahy a ve vesnici všem velice chyběla. Když se vrátila, začala být smutná a zamyšlená. Bára zjistila, že se zamilovala do tetina doktora, ale rodiče ji chtěli provdat za tlustého správce. Bára se tedy převlékla za strašidlo a správce vylekala. Farář ji zato nakázal zůstat celou noc v kostnici. Lidem se tento trest zdál strašný, ale Bára se ničeho nebála. K ránu ji osvobodil myslivec, který se na ni již dlouho díval, když pásala krávy a oblíbil si ji. Nakonec požádal Jakuba o její ruku a ona ráda souhlasila. Elška dostala dopis, že ji bohatá teta všechno odkáže, ale musí si vzít doktora. Její rodiče tedy dovolili.
Citace: "Mrštná byla jako pstruh. Pleti byla tmavohnědé, dílem od přirozenosti, dílem od slunce a větru, neboť si nikdy, ani v parném létu, nezastřela tvář, jako to vesnická děvčata dělávaly. - Hlava zdála se veliká, ale to dělalo množství vlasů, černých jako havran, dlouhých, ale hrubých jako žíně. Čelo měla nízké, krátký tupý nos, ústa trochu velká a vyšpulené pysky, ale zdravé, červené jako krev..."
Vlastní názor: Na příběhu se mi líbilo silné přátelství Báry a Elšky, Bářina nebojácnost a také dobrý konec.
O díle: Tato realistická povídka z roku 1856 má autobiografické rysy a usiluje o lepší postavení ženy ve společnosti.
Bibliografické údaje: vydáno v knize Povídky Státním nakladatelstvím krásné literatury a umění, Praha 1965, počet stran368 (z toho povídka Divá Bára 40)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama