Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Evžen Oněgin

11. srpna 2007 v 23:39 | Poppaea |  Čtenářský deník
Puškin, Alexandr Sergejevič
Obsah: Evžen Oněgin byl vzdělaný aristokrat, který byl oblíbený na všech večírcích. Měl slabost pro ženy a často je také střídal. Když jedna nechtěla, mohl mít jinou. Po čase ho tohle všechno přestalo bavit, hledal jiný smysl života. Ve své znuděnosti sváděl dívku Olgu, do které byl ovšem zamilován jeho dobrý přítel. Udělal to jen pro zábavu, ale Levina se to dotklo a vyzval Oněgina na souboj, kde také podlehl. Když ještě chodíval s Levinem na návštěvy k Olze, seznámil se s její sestrou Taťjanou. Ta byla velice tichá a hodně četla knížky. Do Oněgina se zamilovala a vyznala se mu v dopise. On ji však odmítl, že ji má velice rád, ale jako sestru.
Po dlouhé době se znovu setkali na večírku. Taťjana se úplně proměnila, byla klidná a sebevědomá, ale také vdaná a k Oněginovi naprosto lhostejná. Ten se do ní zamiloval a vyznal se jí, ovšem Taťjana ho odmítka. Oněgin ztratil nadobro smysl života.
Citace:
"Ke štěstí stačilo tak málo,
Jen vztáhnout ruku!...Osud mě
Však zavál jinam... Co se stalo,
Nebylo možná rozumné:
Maminka s tváří uplakanou
Mě zaklínala... na vybranou
Neměla vaše Taťjana...
Teď jsem, jak víte, provdaná.
Snažte se vyhnout mému domu.
Dobře vás znám: už z hrdosti
Nehazardujte se svou ctí...
Miluji vás (nač lhát a komu?)...
Nepatřím ale přesto vám
A muži věrnost zachovám."
(hlava osmá, část XLVII)
Vlastní názor: I když je v básni mnoho odkazů na jiná díla, spisovatele nebo na antickou kulturu, je děj dobře postřehnutelný. Časté jsou také pasáže na oslavu přírody a Petrohradu. Výborně jsou zde vidět zvyky (dobré i špatné) ruské aristokracie.
O díle: Dílo na pomezí romantismu a realismu. Je to veršovaný román nebo také poema, tedy lyricko epická báseň typická pro období romantismu.
Bibliografické údaje: vydalo Lidové nakladatelství v edici Máj, Praha 1969, z ruského originálu Jevgenij Oněgin (nakladatelství Akaděmie nauk 1949) přeložila Olga Mašková, doslov napsal Vladimír Svatoň, ilustroval Jiří Šalamoun, počet stran 260
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama