Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

HAMLET kralevic dánský

11. srpna 2007 v 23:48 | Poppaea |  Čtenářský deník
Shakespeare, William
Obsah: Dánský král zemře za podivných okolností. Ovdovělá královna Gertruda se záhy opět provdá za Klaudia, bratra zemřelého krále. Noční stráže upozorní Hamleta, dánského kralevice, že se každou noc na hradbách zjevuje duch princova otce. Od něj se Hamlet dovídá, že ho zabil bratr Klaudius, který mu ve spánku vlil jed do ucha. Hamlet je odhodlán otcovu smrt pomstít. Začne předstírat šílenství, aby zmátl své okolí. Komoří Polonius, do jehož dcery Ofélie je princ zamilován, hledí na jeho pomatení pochybovačně a všemožně se snaží přijít na kloub princově chování. Aby Hamlet získal jistotu o strýcově vině, využívá návštěvy kočovných herců a zinscenuje divadelní představení o vraždě krále. Na Klaudia hra opravdu neblaze zapůsobila, ale Hamlet není dost silný na to, aby strýce zákeřně zabil. Když mu však vzrušeně vyčítá celou záležitost v královnině ložnici, zavraždí omylem Polonia ukrývajícího se za závěsem. Protože se chce král Hamleta zbavit, posílá jej s Rozenkrantzem a Guildensternem do Anglie, kde má být popraven. Hamlet však tuší léčku, zmocní se dopisu, v němž je pokyn k jeho odstranění, a zamění jej. Jménem královým v něm žádá, aby popraveni byli jeho doručitelé. Pak se navrací zpět do Dánska. Zde se na hřbitově setkává s přítelem Horatiem a s hrobníky, kteří právě kopou hrob Ofélii, která se z nešťastné lásky pomátla a utopila. Umírá také Hamletova matka, která omylem vypila otrávené víno. Hamlet podstupuje souboj s Leartem, který se mu chce pomstí za smrt sestry Ofélie a otce Polonia. Hamlet sice vítězí, ale protivník jej poranil otráveným mečem. Ještě před smrtí však Hamlet zabil Klaudia a celou událost vylíčil příteli Horatiovi, aby se svět dozvěděl pravdu. Udělil také souhlas norskému vojevůdci Fortinbrasovi, aby usedl na dánský trůn. Přestože vše končí tragicky, Hamlet dosáhl svých cílů.
Citace:
"Žít nebo nežít - to je, oč tu běží:
zda je to ducha důstojnější snášet
střely a šípy rozkacené sudby,
čí proti moři běd se chopit zbraně
a skoncovat je vzpourou. Zemřít - spát -
nic víc - a vědět, že tím spánkem skončí
to srdcebolení, ta sterá strast,
jež patří k tělu, to by byla meta
žádoucí nade všechno, Zemřít - spát -
Spát. Snad i snít? Á, v tom je právě háček!"
(III.1. Komnata na hradě)
Vlastní názor: Líbily se mi různé Hamletovy duchaplné poznámky, většinou hodně sarkastické.
O díle: Anglická alžbětinská tragédie z roku 1601 o pěti dějstvích, která se odehrává na počátku 17. stol. na dánském hradu Elsinor.
Bibliografické údaje: vydal Československý spisovatel, Praha 1981, z anglického originálu přeložil E. A. Saudek, počet stran 166
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama