Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Havran

11. srpna 2007 v 23:39 | Poppaea |  Čtenářský deník
Poe, Edgar Allan
Obsah: Hrdina sedí ve svém pokoji, když najednou přiletí havran a sedne si na sochu bohyně moudrosti a odvahy Athény. Muž se ho ptá na jeho původ, jméno a na svou ztracenou dívku Lenoru, ale havran na všechny otázky odpovídá pouze "nikdy víc", což muže velice zničuje.
Citace:
Vyrazil jsem okenici, když tu s velkou motanicí
vstoupil starodávný havran z dob, jež jsou tak záslužné;
bez poklony, bez váhání, vznešeně jak pán či paní
usadil se znenadání v póse velmi výhružné
na poprsí Pallady - a v póse velmi výhružné
Si sedl jen a víc už ne.
Vlastní názor: Báseň o havranovi je vlastně báseň o smrti, kterou pták symbolizuje. Hrdinou (lyrickým subjektem) je básník sám a do básně se silně odráží i jeho osobní problémy (zemřela mu jeho mladá žena). Nikdy už neuvidí svou Lenoru, uvědomuje si konečnost života a to všechno dohromady působí velice pochmurně. V celé básni je cítit chvíli silné napětí, které se zase rychle vystřídá s uvolněním atmosféry, když muž uvažuje v duchu. Tyto rozdíly jsou v průběhu celé básně.
O díle: Báseň byla napsána v roce 1846, obsahuje nové básnické obraty a měla vliv na budoucí poezii. Vývoj díla je podrobně popsán v eseji Filosofie básnické skladby od Poea. Důležitým prvkem je refrén v podobě jednoho slova "nevermore", které má pokaždé trochu jiný význam. Právě toto slovo působí nejvíce beznadějně.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Dokořán, Praha 2003, přeložil Vítězslav Nezval, ilustroval Pavel Růt, počet stran 88
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Brenda Monique Brenda Monique | E-mail | Web | 26. listopadu 2007 v 10:32 | Reagovat

Moc pěkná báseň, popravdě jsme od Poa nic jiného nečetla, krimi příběhy mě totiž moc nebaví.-)

Ale jinak koukám, že výběr literatury, kterou si sem vepsala, je dost podobná tomu co bych si vybrala já - přece jen mě baví víc číst romatické nebo humanistické spisovatele než dnešního Viewegha.-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama