Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Knihy džunglí

11. srpna 2007 v 23:47 | Poppaea |  Čtenářský deník
Kipling, Rudyard
Obsah:
Ká na lovu: Mauglí vyrůstal s vlčí smečkou. Jeho učitelem byl medvěd Bálú, který se snažil mu vštěpovat do hlavy zákony džungle a důležité věty ve všech zvířecích jazycích. S chlapcem mu pomáhal ještě pardál Baghíra, ale ani on nezabránil Mauglímu, aby si hrál s opicemi. Celá džungle nahlížela na opičáky jako na nejspodnější vrstvu. Když ale chlapec usnul, opice ho unesly do větví a odnesly ho do starého města uprostřed džungle. Naštěstí znal Mauglí řeč ptáků a požádal o pomoc luňáka Číla. Jen co se Bálú a Baghíra o únosu dozvěděli, spěchali za obrovským hroznýšem Ká, kterého jediného se opičáci báli, protože dokázal vyšplhat vysoko do větví. Nakonec se záchranná akce podařila a Mauglí už si nikdy s opičáky nehrál.
Rikki-Tikki-Tavi: Příběh vypráví o malém mungovi, kterého jedna rodina zachránila před utopením a on musel dostát své pověsti a prozkoumat celý jejich dům. Byl totiž velice zvědavý. Mungové loví hady, protože mají velice rychlé reflexi a dokážou uskočit před uštknutím. Rikki-Tikki-Tavi objevil v zahradě hnízdo hada Nága a jeho družky Nágíny, kteří se munga natolik báli, že chtěli zabít celou rodinku, aby mungo z prázdného domu odešel. Naštěstí je mungo oba zabil a zachránil své zachránce.
Citace: "Mauglí povstal - v dlaních hrnek s ohněm. Napřáhl paže a před celým shromážděním zívl. Lomcoval jím vztek i žal. Po způsobu vlčím mu vlci nikdy nedali znát, jak ho nenávidí. "Slyšte," křikl. "Dost už tohoto psího žvástu. Že jsem člověk (být po mém, byl bych ovšem zůstal vlkem až do smrti), to jste mi dnes večer řekli mnohokrát. Máte pravdu. Řeknu vám, jak se na člověka sluší, nejste už pro mě bratři, ale sag (psi). Co uděláte nebo neuděláte, to nezáleží na vás. Záleží to jen na mně. Aby to tady bylo všem jasné, přinesl jsem si kousek Rudého květu, kterého se vy, psi, tolik bojíte."
Hrnek s ohněm hodil na zem. Od žhavých uhlíků vzplanul suchý mech a celé shromáždění zděšeně couvalo před šlehajícími plameny. Suchou větev strčil Maugli do ohně, až halouzky chytly a zapraskaly a uprostřed přikrčených vlků jí zamával nad hlavou.
"Teď jsi ty pánem," pošeptal mu Baghíra." (Mauglího bratři)
Vlastní názor: Pohádky z originálního prostředí a s dobrým počátečním nápadem (chlapec, který vyrost v divočině mezi zvířaty).
O díle: Dvoudílná kniha z roků 1894 a 1895 je klasikou v dětské literatuře. Autor vycházel z vlastních zkušeností z cest do Indie.
Bibliografické údaje: vydala Olympie, Praha 1984, z anglického originálu The Jungle Book a The Second Jungle Book (nakladatelství Macmillan & Co., Londýn 1906) přeložili Aloys a Hana Skoumalovi, doslov napsala Věra Adlová, počet stran 240
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama