Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Komu zvoní hrana

11. srpna 2007 v 23:30 | Poppaea |  Čtenářský deník
Hemingway, Ernest
Obsah: Děj se odehrává ve Španělsku, kde zuří občanská válka. Nacisti okupují místní hory a pouze komunističtí partyzáni se stále drží za nepřátelskou linii a skrývají se v lesích. Americký dynamitník Robert Jordan dostane rozkaz vyhodit v případě komunistické ofenzivy s pomocí partyzánů most do povětří, aby nacisti nemohli poslat posily. Jordan odejde do hor a přidá se k Pablově partě. Jeho úkol je mu naprosto jasný a i když mu nepřijde jednoduchý, přesně ví, co udělat. Postupem času se ovšem seznámí s místními lidmi a poměry a začne si uvědomovat, že při splnění jednoznačného rozkazu musí počítat se spoustou dalších věcí. Pablovi už od začátku nevěří a zbaví ho s pomocí jeho ženy Pilar výsadního postavení v tlupě. Zamiluje do dívky Marie a začne jinak nahlížet na budoucnost lidí z hor a také na tu svoji. Po vyhození mostu budou muset všichni, kteří přežijí, odejít ze svých "domovů". Podaří se mu také získat podporu tlupy El Sorda. Když mu ovšem Pablo ukradne rozbušky a uteče a El Sordo padne i se všemi svými muži, splnění úkolu vypadá nemožně. Nakonec se Pablo vrátí a most se podaří vyhodit, ale při útěku si Robert zlomí nohu a poškodí nerv. Utéct by nedokázal, a tak zůstane ležet a alespoň na chvíli zdrží nacisty, kteří pronásledují tlupu s jeho milovanou Marií.
Citace: "Ukaž mi ruku," řekla žena. Robert Jordan natáhl ruku a žena ji rozevřela, podržela ji ve své velké dlani, přejela ji palcem, pozorně se do ní zahleděla a potom pustila. Vstala. I on vstal a ona k němu bez úsměvu zvedla hlavu.
"Co jsi tam viděla?" Otázal se Robert Jordan. "Já na takové věci nevěřím. Mě nevystrašíš."
"Nic," oznámila mu. "Nic jsem tam neviděla."
"Ale ano, viděla. Já jen ze zvědavosti. Já na takové věci nevěřím."
"A nač věříš?"
"Na moc věcí, ale na tohle ne."
"Nač?"
"Na svou práci."
"Ano, to jsem tam viděla," řekla trpce. "Říkal jsi, že to s tím mostem bude těžká práce?"
"Ne. Říkal jsem, že na tom hodně záleží."
"Ale může to být těžký?"
"Ano." (kapitola II)
Vlastní názor: Kniha je napsána velice poutavě a je dobré, že se neomezuje jen na vojenskou stránku věci, ale zabývá se i milostným románkem Roberta a Marie, i když je tato část velice zidealizována.
O díle: Název tohoto amerického románu je podle citátu od Johna Donnea: A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství krásné literatury a umění Odeon, Praha 1970, z anglického originálu From Whom the Bell Tolls (The Continental Book Company, Stockholm 1945) přeložil Jiří Valja, počet stran 440
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama