Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Krysař

11. srpna 2007 v 18:09 | Poppaea |  Čtenářský deník
Dyk, Viktor
Obsah: Krysař byl tajemný muž bez jména, který chodil od města k městu a pomocí své kouzelné píšťaly vyváděl z města otravné krysy. Ze stejného důvodu byl krysař pozván do městečka Hammeln. Zdejší obyvatelé vypadali jako velice počestní, ale ve skutečnosti byli krutí a pokrytečtí. Odmítli krysaři zaplatit za jeho práci a on se chtěl pomstít. Nakonec si to rozmyslel. Miloval totiž Agnes a jen kvůli ní zůstal ve městě. Zlom nastal, když Agnes zjistila, že čeká dítě se svým bývalým milencem dlouhonohým Krystiánem. Agnes svého krysaře velice milovala a svým hříchem se natolik soužila, že se zabila. Nyní již neměl krysař, proč by město šetřil. Zapískal na píšťalu trochu silněji a místo krys za ním šli všichni obyvatelé. Každý z nich měl před očima bájnou Sedmihradskou zemi, kde nebyly starosti ani utrpení. Všichni naskákali do propasti na hoře Koppel. Jediný Sepp Jörgen, kterému se všichni posmívali, že je pomalý a hloupý, zůstal, protože mu všechno došlo až druhý den. Šel k propasti, ale na poslední chvíli si všechno rozmyslel, když slyšel křičet hladové dítě a šel se o něj postarat.
Citace: "Bezradný smutek sevřel jeho srdce sotva bijící. Dusil se pod svou bolestí. Tu jeho ruka nahmatala bezděčný nějaký předmět. Dotkl se svojí píšťaly.
Jak mohl zapomenouti na píšťalu? V ní je všechna jeho moc a kouzlo. Nechtěla kdysi Agnes, za prvého večera, aby vší silou zapískal na píšťalu.
Tehdy se bál; dnes se nebojí.
Nic není jiného, co by mohlo uleviti jeho bolesti. Nic není jiného, co by mohlo přehlušiti hrozný smích této šílené. Nic není jiného, co by mohlo pomstíti ho za Hameln. Aťsi mluví konšelé o stu rýnských. Ne proto zazní píšťala krysařova." (část 23)
Vlastní názor: Kniha se četla velice příjemně. Příběh sám o sobě není nijak složitý, ale autor jej obohatil o symboly, které dávají příběhu nadčasovou platnost.
O díle: Tato novoklasicistní novela z roku 1911 vychází ze staré německé pověsti ze 13. století. Jazyk je velice bohatý, v knize můžeme najít i zastaralé výrazy.
Bibliografické údaje: povídka je součástí knihy Dramata a prózy, vydalo Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2003, počet stran 512
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama