Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Kuře melancholik

11. srpna 2007 v 23:28 | Poppaea |  Čtenářský deník
Šlejhal, Josef Karel
Obsah: Dítěti zemřela matka. Bylo natolik malé, že si své neštěstí vůbec neuvědomovalo. Jeho otec byl pán na statku a dlouho sám nezůstal. Na matčině pohřbu se objevila mladá příbuzná a ta se brzy nastěhovala na statek a vdala se za vdovce. Tím se pro dítě mnoho změnilo. Žena se začala na statku postupně roztahovat. Dala propustit staré větné služebnictvo a vzala do domu svoje lidi. K dítě se zpočátku snaží chovat mile, ale později již nedokáže skrývat svůj odpor k němu. Dítě velice osamělo a silně si uvědomilo ztrátu maminky. Vždyť jeho otec novou paní líbá a objímá a na jeho maminku jen křičel a mlátil ji. Začalo si hrát se slabým kuřetem, které bylo svými příbuznými také odstrčeno. Kluk velice strádal samotou a onemocněl. Nikdo se o něj ovšem nechtěl starat a nakonec byl z domu vyhozen na dvůr. Jen když měl přijít doktor, hezky hocha umyli a nakrmili, povlékli mu postýlku a před doktorem se tvářili nesmírně starostlivě. Doktor jim jen oznámil, že brzy přijde konec. Potom bylo dítě dáno zpět do kůlny a zde také s kuřetem v náručí zemřelo.
Citace: "Jediným soudruhem bývalo mu povržené kuře. Nedivte se, nesmějte se, byli-li jste dětmi. Obě ty bytosti povržené jako by pudem se nalezly. Pocítili, že mají něco společného, shledaly, že dostačují svým zájmům. A přivykly na sebe jako druh na druha stejného povolání a osudu. Každý měl ze svého přátelství nějaký prospěch; kuře nalézalo u něj ochrany a péče a hošík, jakkoliv před jeho nepřáteli kuře ho ochrániti nemohlo, nalezl aspoň někoho, v němž našel přítulnosti a v opuštěnosti náhrady" (str. 50)
Vlastní názor: Příběh není nijak okrášlen a ukazuje jen realitu, možná až příliš krutou.
O díle: Je to naturalistická povídka původně vycházející v časopise Hlas národa v roce 1889. 1998 zfilmována F. A. Brabcem.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství ADONAI, Praha 2002, doslov napsal PhDr. Jiří Bartůček, počet stran 72
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama