Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Kytice

11. srpna 2007 v 20:23 | Poppaea |  Čtenářský deník
Erben, Karel Jaromír
Obsah:
Poklad: Na Velký pátek šla žena se svým malým dítětem lesem a najednou se před ní objevila skála a v ní vchod do podzemí. Celá chodba byla z křišťálu a mramoru a žena nemohla odolat a vkročila. V jeskyni našla obrovský poklad a začala si nabírat zlaťáky. Aby vše unesla, položila dítě na zem a nosila si stříbro. Když se vrátila do lesa, skála nikde nebyla k nalezení a její dítě také. Peníze, které si nanosila, se proměnily v kamení. Žena z toho byla velice zničená. Za rok se jí podařilo dostat zase do jeskyně. Okamžitě popadla dítě a odnesla jej domů. Zde našla pár penízků, která před rokem dala dítěti na hraní.
Vrba: Manžel si stěžoval své ženě, že jen co večer ulehne, je jako mrtvá. Byl z toho trochu vystrašený, jestli není nemocná. Ona mu vysvětlila, že se tak prostě narodila a nejde s tím nic dělat. Muž se svěřil staré babě a ta mu prozradila, že duše jeho ženy je přes den v jejím těle a přes noc ve vrbě. Muž vzal sekeru v vrbu pokácel. Neuvědomil si ale, že tím zabil i svou milovanou. Muž udělal z vrbového dřeva kolébku pro své dítě, aby matka byla stále s ním.
Citace:
"Zemřela matka a do hrobu dána,
siroty po ní zůstaly;
i přicházely každičkého rána
a matičku svou hledaly.
I zželelo se matce milých dítek;
duše její se vrátila,
a vtělila se v drobnolistý kvítek,
jímž mohylu svou pokryla."
(úvodní báseň Kytice)
Vlastní názor: Kytice patří ke klasice a mnohé z básní jsem již znala. Překvapily mě hlavně části, které jsem četla poprvé. Příběhy většinou končí špatně a některé jsou až strašidelné.
O díle: Kniha obsahuje celkem třináct pověstí národních (dvanáct původních balad a Lilie) z roku 1853. Obsahuje klasické romantické motivy, původní pověsti kombinuje s křesťanstvím.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Orbis v edici Národní knihovna, Praha 1951, doslov napsal Antonín Grund, počet stran 178
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama