Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Máj

11. srpna 2007 v 23:25 | Poppaea |  Čtenářský deník
Mácha, Karel Hynek
Obsah: Jarmila seděla na skále a čekala na svého milého Viléma. Plavec na loďce ji oznámil, že jeho přítel Vilém kvůli ní zabil vlastního otce a Jarmila se zabila skokem do jezera. Vilém byl den před popravou zavřen do vězení, kde vzpomínal na své dětství. Jeho otec ho vyhnal z domu a on se stal loupežníkem. Zamiloval si Jarmilu, ale zjistil, že se ji někdo pokouší svést a nepřítele zabil. Že je to jeho otec se dozvěděl později. Druhého dne se rozloučil s vlastí a byl popraven. Po sedmi letech přijel na toto místo básník Hynek, tedy vlastně sám autor. Na místě popravy našel Vilémovy pozůstatky a srovnával svůj život s jeho.
Citace:
Byl pozdní večer - první máj -
večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.
O díle: Revoluční romantické dílo z třetí fáze národního obrození je vrcholem Máchovy tvorby. Bylo napsáno v roce 1836. Děj lyricko epické dramatické básně Máj se odehrává v okolí hradu Bezdězu. Autor se zabývá závažnými tématy nešťastné lásky, svobody a smrti.
Vlastní názor: Děj je naznačen jen mlhavě, ale je vcelku jednoduchý. Positivně působí úvahy nad svobodou člověka milovat a popis veselé jarní přírody, naopak depresivní jsou myšlenky o rychle uběhnutém mládí nebo Vilémova beznaděj.
Bibliografické údaje: vydal Československý spisovatel, Praha 1983, ilustroval Vladimír Komárek, doslov Pavel Vašák, počet stran 64
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama