Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Malý princ

11. srpna 2007 v 23:31 | Poppaea |  Čtenářský deník
de Saint- Exupéry, Antoine
Obsah: Malý princ žil na velmi malé planetce. Kromě tří sopek zde byla už jen květina. Byla velice pyšná a malý princ ji opustil. Chtěl si najít také jiné přátele. Procestoval šest malých planetek a na nich se seznámil s šesti podivnými postavičkami: král, domýšlivec, pijan, byznysmen, lampář a zeměpisec. Sedmou navštívil Zemi. Přistál na poušti, kde nebyli žádní lidé. Jediným živím tvorem byl jedovatý had. Nabídl princovi, že ho uštkne a dostane ho tak tam, odkud přišel. Ale princ ještě nechtěl, musel najít přátele. Potom potkal lišku, kterou si musel ochočil. Pomohla mu pochopit, že i když je na zemi spousta stejných květin jako je ta na jeho planetě, tak ta jeho je výjimečná, protože je jeho. Nakonec se princ setkal s pilotem (vypravěč), kterému se porouchalo letadlo a byl v ohrožení života. Princ mu vypověděl celý svůj příběh a nakonec mu pomohl najít studnu. Pilot si ho velice oblíbil a doufal, že se princ jednou vrátí zpátky na Zem. Chlapec se nechal uštknout a vrátil se za svou růží.
Citace: "Co to znamená ochočit?"
"Je to něco, na co se moc zapomíná," odpověděla liška. "Znamená to vytvořit pouta..."
"Vytvořit pouta?"
"Ovšem," řekla liška. "Ty jsi zatím pro mne jen malým chlapcem podobným statisícům malých chlapců. Nepotřebuji tě a ty mě také nepotřebuješ. Jsem pro tebe jen liškou podobnou statisícům lišek. ale když si mě ochočíš, budeme potřebovat jeden druhého. Budeš pro mne jediným na světě a já zase pro tebe jedinou na světě..."
"Začínám chápat," řekl malý princ. "Znám jednu květinu...myslím, že si mě ochočila..." (kapitola XXI.)
Vlastní názor: Příběh krásně ukazuje na konfrontaci malého prince a postaviček z ostatních planet špatné vlastnosti a cíle dnešních lidí (peníze, sobectví, materialismus). Je to velice nádherná pohádka.
O díle: Filosofická pohádka z roku 1946 o přátelství a z toho vyplývající odpovědnosti.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Albatros, Praha 2002, z francouzského originálu Le Petit Prince (nakladatelství Gallimard, Paris 1946) přeložila Zdeňka Stavinohová, počet stran 96
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Brenda Monique Brenda Monique | E-mail | Web | 26. listopadu 2007 v 10:33 | Reagovat

Krátký příběh o malém princi, který byl na svůj věk až moc chytrý.-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama