Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Maryša

11. srpna 2007 v 23:41 | Poppaea |  Čtenářský deník
Mrštík, Alois a Mrštík, Vilém
Obsah: Děj se odehrává v prostředí moravské vesnice. Sedlák Lízal domluvil sňatek své dcery Maryši s místním mlynářem Vávrou. Ten je dobře zaopatřený, ale není již nejmladší a má tři děti po své zemřelé manželce. Navíc se po vesnici povídalo, že svou ženu utýral k smrti. Maryša se sňatkem zásadně nesouhlasila, protože neměla Vávru vůbec v oblibě. Mnohem raději by byla s Franckem, který ale bohužel byl chudý a musel na vojnu. Nakonec si Vávru vzala, aby se zavděčila svým rodičům. Od té doby velice trpěla, protože Vávra se k ní opravdu dobře nechoval, navíc ještě zažaloval starého Lízala, že mu nedal dost velké věno. Po několika letech se Francek vrátil domů a Maryša dala svému muži do kávy otrušík.
Citace:
"Vávra: Tak sem si sliboval, že až budeš mó ženó, všechno pro tebe udělám, co enem si budeš přát - jen abys byla u mně spokojená a ščasná. A zatím - - podívé se na mě - podívé se na sebe. Na hromech vstáváme. Je teho potřeba? Musí to bét? (Přivine ji vilně k sobě a chce ji líbat.ú Co si tvý srdce jenom žádá, nic ti neodepřu. Všechno pro teve udělám. (Políbí ji.)
Vávrová: (polo dobrovolně, polo s nucením prohne se mu pod rukou a dá se políbit na tvář. Pojednou se zachvěje ne celém těle, odpáčí mu ruku a s odporem uhne od něho.)
Vávra: (přemáhá zlost a dotkne se jejího ramene; i doráží prosebně).
Dyž ti pěkně prosím. Mám přece děti; co z nich bude, dyž budó vidět, jaké vedeme život?
Vávrová: (rozhodí ruce a mírně jej odstrčí od sebe)
Sedni s pi! (Jde pro hrnek.) Cos nedopil? (Postaví hrnek zpět.)
Vávra: (vezme hrnek a dopije do dna)"
(páté jednání, výstup čtvrtý)
Vlastní názor: Líbí se mi téma, které si autoři zvolili. Jeho poutavost je zjevná i dnes, protože se drama zařadilo mezi klasická díla naší literatury a stále se hraje. Repliky jsou psány v nářečí, což se velice špatně čte.
O díle: Drama o pěti jednáních předvádí typický ženský osud ženy žijící na vesnici. Ukazuje se zde determinovanost prostředím, ve kterém jedinec vyrůstá a vliv sociálních činitelů.
Bibliografické údaje: vydalo Státní pedagogické nakladatelství, Praha 1965, doslov napsal Ludvík Páleníček, počet stran 124
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama