Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Miláček

11. srpna 2007 v 23:29 | Poppaea |  Čtenářský deník
de Maupassant, Guy
Obsah: Hlavním hrdinou je Georges Duroy, bývalý voják, který přišel do Paříže, aby vyplnil své velice ambiciosní sny. Měl veliké štěstí, že potkal svého bývalého kamaráda Forestiera, který mu dal místo v redakci novin La Vie Francaise. Brzy si uvědomil, že je velice pohledný a líbí se ženám. Využil toho při budování své kariéry. Forestierova žena mu pomáhala psát první články a po smrti svého muže se ze společnice stala i jeho ženou. Miláček, jak ho ženy přezdívali, získal po Forestierovi dokonce i lepší místo v redakci a stoupl na společenském žebříčku. Kromě jeho ženy mu pomáhala i jeho milenka paní de Marelle. Novinám se velice dařilo a povedlo se jim prosadit svého spřízněného politika do křesla ministra. Miláček se tak vypracoval z pouhého poslíčka až na šéfredaktora, ale pořád mu to nestačilo. Začal si s postarší ženou majitele novin, která se do něj na stará kolena zbláznila a on se ji poté nemohl zbavit. Nakonec si vzal její dceru SusanneWalterovou, velice bohatou dceru majitele.
Citace: "Ano, proč by se nepokusil o tuto kořist sám? S ní by byl tak silný a mocný! Mohl by dojít daleko, rychle a bezpečně.
A proč by se mu to nemělo podařit? Cítil jasně, že se jí líbí, že pro něho má víc něž sympatie, že je to náklonnost, jaké se rodí mezi dvěma podobnými povahami, a to stejně ze vzájemné přitažlivosti jako z jakéhosi tichého spoluvinnictví. Ví o něm, že je bystrý, rázný a houževnatý, může mu důvěřovat." (část druhá, kapitola VIII)
Vlastní názor: Autor nám nádherně přibližuje zkažené mravy tehdejšího hlavního města, přičemž vychází ze svých skutečných zážitků. Proto je příběh velice poutavý a čte se jedním dechem.
O díle: Francouzský společensko-kritický román z roku 1885 s naturalistickými rysy.
Bibliografické údaje: vydala Mladá fronta, nakladatelství ČSM, Praha 1967, z francouzského originálu Bel-Ami (nakladatelství Louis conard, Paris 1928) přeložil Břetislav Štorm, doslov napsala Helena Vondrášková, počet stran 288
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama