Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Na západní frontě klid

11. srpna 2007 v 23:32 | Poppaea
Remarque, Erich Maria
Obsah: Hlavním hrdinou je Pavel Bäumer, který se dobrovolně se svými spolužáky ze střední školy přihlásil do armády, aby bojoval za Německo. Velký podíl na tom měl jejich rázný a vlastenecky založený třídní profesor Kantorek. Děj začíná již na frontě, kde Pavel a jeho kamarádi Kropp, Leer a Müller vzpomínají na několikatýdenní výcvik pod vedením krutého Himmelstosse. Vypravěč Bäumer autenticky popisuje dění na frontě, křik smrtelně zraněných, plynové útoky a bombardování. Při krátké dovolené domů, si uvědomil, že ztratil ideály o životě a hlavně, že už ani žít jako dřív nedokáže. Po návratu na frontu se ztratil u nepřátelské linie a musel přenocovat v trychtýři. Poprvé zabil přímo někoho vedle sebe a čím déle dotyčný umíral, tím více toho litoval. Znal jeho jméno a našel obrázek jeho rodiny, což ho naprosto složilo. Hlavní věc, která ho držela, byla touha přežít a také velice silná válečná přátelství. Na konci jsou všichni spolužáci mrtví a umírá i Pavel. Ten den se na západní frontě nic zvláštního nestalo.
Citace: "Albert naši situaci vyjadřuje dvěma stručnými větami: "Nejsme dobří k ničemu. Válka nás pro všechno dobré zkazila."
Má pravdu. Už nejsme žádná mládež. Už nechceme svět brát útokem. Jsme lidé prchající. Prcháme před sebou samými. Před svým životem. Bylo nám osmnáct let a začali jsme milovat svět a život; a museli jsme na něj střílet. První granát, jenž dopadl, zasáhl naše srdce. Jsme odříznutí od činorodosti, od snažení, od pokroku. Už v to nevěříme; věříme ve válku." (kapitola V.)
Vlastní názor: Kniha je vlastně reportáží o životě obyčejného vojáka na frontě a velice autenticky ukazuje všechny hrůzy.
O díle: Válečný román z roku 1928.
Bibliografické údaje: vydalo Naše vojsko, nakladatelství a distribuce knih v edici Světový válečný román, Praha 1988, z německého originálu Im Westen nichts Neues (Ullstein A.G., 1928) přeložil František Gel, doslov napsala Květuše Hyršlová, ilustroval Oldřich Kulhánek, počet stran 284
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivuunka Ivuunka | 11. července 2008 v 21:47 | Reagovat

Ahojky, máš moc hezký blog. Jukni na mé stránky www.ivuunka.blog.cz

:)) hezkej den

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama