Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Nikola Šuhaj loupežník

11. srpna 2007 v 23:26 | Poppaea |  Čtenářský deník
Olbracht, Ivan
Obsah: Nikola Šuhaj se za války skrýval u jedné staré baby, aby nemusel bojovat. Baba mu chtěla dát za ženu svou dceru a udělala Nikolu nezranitelným od všech kulek. Nikola od ní utekl a vrátil se domů ke své ženě Eržice. Nikola byl loupežník, který se řídil svými zásadami. Bral bohatým, hlavně židům, kteří měli vládu nad penězi, a dával chudým. Nikdy nezabíjel jen tak, pouze v sebeobraně nebo z pomsty. Lidé ve vesnici Koločavě ho měli rádi jako jeho předchůdce Oleksu Dovbušu, ale četní na něj pořádali hony. Dokonce ho chytili, ale díky Eržice se z toho dostal. Po válce byla Podkarpatská Rus připojena k Československu, a tak došlo k dalším střetům mezi národnostmi. Na Nikolu byla vypsána velká odměna a jeho přátelé ho umlátili sekerami i s jeho bratrem Jurou.
Citace: "Ty, Rusíne," řekla jednou při večeři baba Nikolovi, "ty budeš slavným mužem své země, budou se tě báti vojska a generálové," a nabírala při tom ze společné mísy kolečka kvašených okurek a cibulí a říkala to tak, jako by mluvila o zákolníku nebo o došcích na střechu. "Chci, aby sis vzal mou dceru Vasju."
Abys oslepla, myslil si Šuhaj, ví tedy všechno, to je mrzuté. A řekl: "Co by ne?!" A pak, chystaje se poslední naděje: "A co, když mě zítra zastřelí?"
Baba nic.
... "Vypijte to!"
Nebylo to ani hořké ani slané, ani dobré ano nedobré.
"Teď se vás netkne žádná kulka. Ani z pušky, ani z pistole, ani z kulometu, ani z děla."(kapitola Koliba nad Holatýnem)
Vlastní názor: Díky knize si lze snadno představit tehdejší vztahy mezi obyčejnými obyvateli Koločavi, bohatými židy a Čechy. Líbí se mi, že si čtenář sám může vybrat, do jaké míry bude věřit legendě o nesmrtelném zbojníkovi.
O díle: Je to baladicky laděný román z roku 1933, který vychází z vyprávění lidí a lidové pověsti. Prolínají se zde přírodní líčení, folklórní citace a pohádkové motivy.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Svoboda v edici Spisy Ivana Olbrachta, svazek VIII., Praha 1949, počet stran 232
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama