Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Obraz Doriana Graye

11. srpna 2007 v 23:27 | Poppaea |  Čtenářský deník
Wilde, Oscar
Obsah: Dorian Gray je nevinný mladík, který pózuje pro sochaře Basila. Jeden z obrazů Doriana je opravdu skvostný a mladík jakoby na chvíli žárlí na jeho věčné mládí a krásu a přeje si to s ním vyměnit. Díky malíři se seznámí s jeho přítelem lordem Henrym, který má dost svérázné a mnohými lidmi nepřijatelné názory na život. Dorian si ho velice oblíbí a začne dělat vše co jeho veliký vzor říká. Začne více chodit do společnosti a v jednom zapadlém divadle objeví skvělou mladou herečku a zamiluje se do ní. Vyzná se jí a ona mu lásku opětuje, ale již nedokáže tak procítěně zahrát Julii, která miluje někoho jiného než Doriana, a zahraje svou roli naprosto mizerně. Doriana se na ni tak rozhněvá, opustí ji a ona se zabije. Dorian si poté všechno rozmyslel, ale bylo pozdě. Moc se tím netrápil a šel mezi lidi. Od té doby si jen užíval a o následky se příliš nezajímal. Velice ho vyděsily změny na obraze. Všechny špatnosti se na něm objevovaly. Obraz schoval. Mnoho let uplynulo a Dorian byl stále mlád. Spoustě lidem zničil život, žil v neskutečném přepychu a dokonce zabil malíře. Jeho obraz byl již tak hnusný, že se rozhodl s tím skoncovat a zničit jej. Vzal nůž a bodl do obrazu, ale služebnictvo našlo nepoškozený obraz krásného Doriana a pod ním ležel propíchnutý zvrásčený pán.
Citace: "Jak je to smutné!" šeptal Dorian Gray, stále upíraje oči na svůj portrét. "Jak je to smutné! Já budu jednou starý, strašný, příšerný. Ale tenhle obraz zůstane vždycky mladý. Nikdy nebude starší než v tomto pamětihodném červencovém dni... Kdyby to tak mohlo být opačně! Kdybych tak já mohl zůstat vždycky mladý a stárnout kdyby mohl ten obraz! Za to - za to bych dal všechno! Ano, na celém světě není pranic, co bych za to nedal. Dal bych za to svou duši." (kapitola II)
Vlastní názor: Dílo jasně ukazuje proměnu člověka vlivem špatné společnosti a jeho pozdější vývoj. Názory cynického lorda Henryho reprezentují také autorův pohled na svět a jeho dekadentní postoje. V knize se objevuje veliké množství odkazů na jiné osoby, literární i umělecká díla či drahé materiály, všechny tyto narážky a odkazy jsou naštěstí ve vysvětlivkách objasněny.
O díle: Dekadentní román z aristokratického prostředí z doby Wildova života se zabývá hlavně krásou, uměním, hříchem a svědomím.
Bibliografické údaje: vydalo vydavatelství a nakladatelství Ivo Železný, Praha 1992, z anglického originálu Stories by Oscar Wilde (nakladatelství Collins, London and Glasgow 1952) přeložil J. Z. Novák, počet stran 216
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama