Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Paní Bovaryová

11. srpna 2007 v 23:37 | Poppaea |  Čtenářský deník
Flaubert, Gustave
Obsah: Ema byla původně vesničanka vychovaná v klášteře. V mládí hodně četla románky o úžasných láskách a tato představa se jí držela i v budoucnosti. Lékař Karel Bovary ošetřoval jejího otce a tak se s ní seznámil. Hluboce si ji zamiloval a když zemřela jeho žena, okamžitě si ji vzal. Ema toužila po věcech, které si dopřávala jen šlechta. Donutila Karla, kterého ani nemilovala, aby se přestěhovali, protože jí byl Tostes příliš malý, kupovala si přepychové věci a snila o nějaké veliké lásce. V místě nového bydliště se seznámila s Leonem a zamilovala se do něj. I on ji měl velice rád, ale sehnal místo písaře v Rouenu a odjel. Po něm si zamilovala statkáře Rudolfa Boulangera, s kterým se seznámila na hospodářské výstavě. Karel ji dokonce u něho domluvil hodiny jezdectví. Milovali se navzájem a chtěli spolu utéct, ale na poslední chvíli si to Rudolf rozmyslel. Ema se z toho rozstonala a jako rozptýlení jela do divadla, kde potkala Leona. Vymyslela si výmluvu, aby mohla za ním jezdit pravidelně a její manžel nic netušil: hodiny hry na klavír. Cesty do města a její vysoké požadavky ji dohnaly podepisovat pochybné směnky obchodníka Lheureuxe, až nakonec byl celý dům v exekuci. Zoufalá Ema šla dokonce prosit o peníze k Rudoulfovi, ale když ani on jí nepomohl, vzala si u lékárníka jed. Zemřela doma. Karel ji zbožňoval a nemohl se vyrovnat s její ztrátou. Splácel její dluhy, ale nic jí nevyčítal. Zjistil, co měla s Leonem. Jejich dcera, o kterou se Ema nikdy nezajímala, byla dána po jeho smrti do péče k příbuzným.
Citace: "Nemohl s ubránit, aby se stále a stále nedotýkal jejích hřebenů, prstenů, šátečků na prsou; někdy ji celými ústy líbal na tváře, jindy ji posázel nahou paži drobnými polibky od konečků prstů na rameno; odstrkovala ho, napůl se usmívajíc a napůl omrzelá, jako děláme s neodbytným dítětem.
Než se provdala, myslila, že pociťuje lásku; ale štěstí, které mělo vyplynout z této lásky, nepřicházelo; zřejmě se mýlila, říkala si. A Ema se snažila vypátrat, co se v životě vlastně rozumí slovy blaženost, vášeň a opojení, která se jí v knihách zdála tak krásná.(první část, pátá kapitola)"
Vlastní názor: Ema stále jen utíká od svého skutečného stereotypního života ke snům a fantaziím (bovarismus). Je nespokojená, znuděná a náladová, a proto se s ní nedá vůbec sympatizovat. Její povaha a i ostatních postav je velice podrobně rozebrána.
O díle: Příběh je založen na skutečné události a popisuje mravy francouzského venkova a jeho společnost v 19. století- realismus, psychologie.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Mladá fronta v edici Máj, Praha 1964, z francouzského originálu madame Bovary, Moeurs de Province přeložil Miloslav Jirka (vydáno v Paříži 1947 nakladatelstvím Garnier Frères), doslov napsal Otakar Novák, ilustroval Karel Vaca, počet stran 312
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama