Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Petr a Lucie

11. srpna 2007 v 23:32 | Poppaea |  Čtenářský deník
Rolland, Romain
Obsah: Petr Aubier byl mladý student, který měl za půl roku narukovat, ale celou válkou opovrhoval a nechápal její smysl. Při jízdě pařížským metrem si všiml hezké dívky Lucie. V okamžiku strachu při náletech se chytli za ruce, ale dívka poté pokračovala v cestě jako by si ho ani nevšimla. Petr ji poté potkal ještě jednou a nakonec se spolu začali scházet. Lucie byla dcera dělnice a živila se nepříliš zdařilým napodobováním slavných obrazů. Petr zjistil, že i ona si ho všimla již napoprvé. Jejich láska byla všechno, co měli, byli přesvědčeni že je tento cit mnohem silnější než smrt a nepřipouštěli si žádné nebezpečí. Na Velký pátek oba zahynuli v obětí pod sesutým pilířem při varhaním koncertu v chrámu sv. Gervaisa.
Citace: "Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí; vešla tam celičká a dveře se za ní zavřely. Všechny venkovní zvuky zmlkly. Ticho. Klid a mír. Byla tam.
Nedívala se na něho. Ba ještě ani nevěděla, že Petr je na světě. Ale byla v něm! Držel její němý obraz schoulený v náručí a neodvažoval se ani dýchat, aby ji neovanul jeho dech..." (strana 7.)
Vlastní názor: Příběh hlavních hrdinů je velice romantický, ale ve velkém kontrastu k němu jsou válečné hrůzy. Líbí se mi jejich síla a odhodlání, ale už méně úvahové pasáže.
O díle: Lyrická psychologická novela (1920).
Bibliografické údaje: vydal Melantrich, Praha 1984, z francouzského originálu Pierre et Lece (nakladatelství Albin Michel, Paris 1928) přeložil Jaroslav Zaorálek, počet stran 96
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kamil kamil | 4. července 2008 v 17:10 | Reagovat

znám lék - já jsem tvůj Petr a Ty moje Lucie, autor Kamil Jansa, vydavatelství  Tribun EU, Brno, www.knihovnicka.cz, oddíl moderní literatura. zkus to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama