Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Pouští a pralesem

11. srpna 2007 v 23:41 | Poppaea |  Čtenářský deník
Sienkiewicz, Henryk
Obsah: Hlavními hrdiny jsou Staš Tarkowski a Nela Rawlison. Jejich otcové se podíleli na stavbě Suezského průplavu a čtrnáctiletého chlapce pojilo s malou holčičkou silné přátelství. Děj se odehrává v Africe na konci 19. století, tedy v době, kdy v oblasti dnešního Súdánu vypuklo povstání proti koloniálním velmocím v čele s Mahdím. Obě děti byli uneseny Araby a měli být vyměněni za jinou zajatou rodinu v Egyptě. Cestou se k nim ještě připojili zotročené černošské děti Mea a Kali. Zlomový okamžik nastal, když se karavana střetla se lvem, kterého mohl zastřelit jedině Staš. Ten sebral odvahu nejen k tomu, ale i k vraždě jejich únosců. Od té chvíle se o sebe museli postarat sami. Nela trpěla malárii, ale děti si ve všem pomáhali a obětovali se jeden pro druhého. Staš nakonec objevil tábor zpustošený spavou nemocí a přinesl kamarádce chinin. Další cesta vedla na západ k moři. Kali našel svou rodnou vesnici, ve které se měl stát náčelníkem. Děti mu pomohli porazit jiné kandidáty a Kali je zato neopustil ani na další cestě přes nebezpečnou poušť. Když jim došla všechna voda a konec pouště byl v nedohlednu, potkali anglickou výpravu. Ti se je vydali hledat na základě zprávy z draka, kterého vyrobil Staš. Po mnoha měsících se děti dostali zpět ke svým otcům.
Citace: "Staš se obrátil, změřil zrakem všechny čtyři Araby a vpil se očima do Gebra.
"Tak dost!" řekl se zaťatými zuby. "Překročil jsi míru. Nezabiješ ani Nelu, ani koho jiného!"
Náhle pocítil, že tváře a nos mu zase blednou, ale byl to jiný chlad, pramenící ne ze strachu, nýbrž ze strašného a neúprosného rozhodnutí, které na chvíli proměňuje srdce v prsou v kus železa.
"Ano! Jsou to přece lotři, kati, vrahové, a Nela je v jejich rukou...!"
"Už ji nezavraždíš!" opakoval
Přiblížil se k nim - znova se zastavil - a náhle s rychlostí blesku zdvihl pušku k líci."
Vlastní názor: Kniha se čte velice dobře. Je sice psána pro děti, ale obsahuje i cizí výrazy a slova Arabů. Vše i historické události jsou objasněny ve vysvětlivkách.
O díle: Příběh je poutavě napsaný pro děti a splňuje jejich představy o dobrodružství v exotické zemi. Kniha ukazuje čisté přátelství mezi Nelou a Stašem, odvahu, důvěru v dobrý konec, Stašovu proměnu v mladého muže a také jeho náboženské založení (odmítl stát se muslimem, učil Kaliho a Meu křesťanství). Oproti jiným dobrodružným příběhům je vztah k jiným rasám rovný a přátelský.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Albatros Praha, z polského originálu Salammbô přeložil Karel Málek, ilustroval Václav Junek, počet stran 342
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ondřej Kostka Ondřej Kostka | E-mail | Web | 30. května 2012 v 13:30 | Reagovat

daszGAHGADHsjgfdhsahJKFGASDFDhjgfhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhggggggggggggggggggggggggggggggggggg gggggggggggggggggggghjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkfhsdgasdrhfhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhggggggggggggggggsdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama