Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Povídky malostranské

11. srpna 2007 v 20:05 | Poppaea |  Čtenářský deník
Neruda, Jan
Přivedla žebráka na mizinu
Pan Vojtíšek byl žebrák, kterého měli všichni v oblibě a vždy se našel někdo, kdo mu dal najíst. Ovšem po odmítnutí návrhů "Miliónové báby" o něm začala tato paní šířit pomluvy po celé Malé Straně. Měl mít údajně vilu a dokonce děti. A tak kvůli lidské závisti a pomluvě ho začali lidé přehlížet. Pana Vojtíška to trápilo, ale ani se nesnažil uvést věci na pravou míru. Jednoho rána ho našli umrzlého na ulici.
Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku
Pan Vorel si otevřel krupařství v domě U Zeleného anděla. Lidé k němu moc nechodili, protože to byl cizinec. I když neměli jediný důvod mu nedůvěřovat, kvůli předsudkům se na něj dívali skrz prsty. Jednoho dne přišla do krámu slečna Poldýnka, když si pan Vorel zrovna zapálil dýmku. Od té doby všude rozhlašovala, jak jsou potraviny v krámě nasáklé kouřem, a lidé přestali chodit úplně. Soudní komise našla pana Vorla oběšeného v jeho krámě.
Doktor Kazisvět
Pan Herribert byl vystudovaný doktor, ale své povolání nikdy nevykonával. Nechtěl mluvit s lidmi a vyhýbal se jim. Někteří se pokoušeli si s ním povídat, ale on si prostě odsedl. Pan Herribert se procházel po Malé straně a uviděl pohřební průvod pana Schepelera. Najednou při zvedání rakve se odklopilo víko a ven vypadla umrlcova ruka. Doktor poznal, že je pan Schepeler jen ztrnulý a oznámil to lidem. Reakce příbuzných a přátel, kteří se již těšili na dědictví, byla negativní a označili pana Herriberta za doktora Kazisvěta. Nakonec se mrtvý opravdu uzdravil. Lidé zase začali doktorovi důvěřovat, ale on se opět uzavřel do sebe.
Citace: "Pan Vojtíšek nosil totiž čepici vždy jen v ruce a pokryl se, leda když měl přejít prostorou sluncem příliš praženou. Vůbec se mně pan Vojtíšek líbil velmi, jeho modré oči zářily tak upřímně, celá jeho tvář byla jakoby kulatým, upřímným okem."
Vlastní názor: Příběhy jsou často smutné a depresivní, ukazují špatné lidské vlastnosti. Libily se mi pěkně vykreslené postavy, popisy byly velice detailní a každý si dokázal scénu dobře představit.
O díle: Všechny příběhy se odehrávají na Malé straně a popisují život obyčejných, ale přesto zvláštních lidí z různých společenských vrstev. Jsou zde ukázány společenské poměry doby inspirované skutečnými vzpomínkami. Sbírka třinácti povídek z roku 1878 byla původně vydávána v časopise.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Orbis, Praha 1951, počet stran 300
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama