Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Proces

11. srpna 2007 v 23:33 | Poppaea |  Čtenářský deník
Kafka, Franz
Obsah: Bankovní úředník Josef K. byl z ničeho nic v den svých třicátých narozenin ve svém bytě formálně zatčen. Nebyl zavřen, ani mu nebyla oznámena obžaloba, pouze se dozvěděl, že byl proti němu započat proces. K. věděl, že je nevinný, a proto se snažil získat pomoc a přesvědčit soud. Postupně se ovšem dovídal, že soudce vůbec nezajímají jeho důkazy, nikdo totiž nebyl ještě obvinění zproštěn. Kanceláře soudů se nacházely ve zchátralých půdních prostorách a celá věc byla velice podezřelá. K. už nebyl schopen ani pracovat a celý proces ho velice vysiloval. Nic se totiž nedělo. Nakonec K. začal uvažovat, jestli opravdu něco nespáchal. V předvečer jeho jedenatřicátých narozenin k němu opět přišli neznámí muži a vzali ho starého kamenolomu, kde ho zavraždili.
Citace: "Znovu začaly odporné zdvořilosti, jeden podával nůž nad hlavou K. druhému, ten ho zas nad hlavou K. vracel zpět. K. teď přesně věděl, že by bylo jeho povinností, aby ten nůž, když se mu podáván vznášel nad hlavou, sám uchopil a probodl se jím. Ale nedělal to, nýbrž otáčel krkem, který byl dosud volný, a rozhlížel se kolem. Úplně se osvědčit, vykonat za úřady všechnu práci, nemohl, odpovědnost za toto poslední pochybení měl ten, kdo mu odňal zbytek síly, které je k tomu zapotřebí. Jeho pohled spočinul na posledním poschodí domu sousedícího s lomem. Jako světelný záblesk rozletěla se tam křídla jednoho okna, nějaký člověk, slabý a útlý v té dálce a výšce, se rázem vyklonil daleko z okna a ještě dál rozpřáhl paže. Kdo to je? Přítel? Dobrý člověk? Někdo, kdo s nám cítí? Někdo, kdo chce pomoci? Je to jednotlivec? Jsou to všichni lidé? Je ještě pomoc? Jsou námitky, na které se zapomnělo? Jistě, že jsou. Logika je sice nezvratná, ale člověku, který chce žít, neodolá. Kde je ten soudce, kterého nikdy nespatřil? Kde je ten vysoký soud, k němuž nikdy nedospěl? Zvedl ruce a roztáhl všechny prsty
Ale jeden z pánů přiložil ruce k jeho hrdlu a druhý mu zatím vrazil do srdce nůž a dvakrát jím tam otočil. Hasnoucíma očima spatřil ještě K., jak pánové, opřeni o sebe, tvář vedle tváře před jeho obličejem zblízka pozorují, co bylo rozhodnuto. "Jako pes," pravil, bylo to, jako by stud ho měl přežít." (Konec)
Vlastní názor: Celá kniha působí velice depresivně a odpověď na otázku, proč je K. vlastně stíhán, jsem se ani na konci nedozvěděla.
O díle: Nedokončený román z roku, který ukazuje nebezpečí zmechanizování člověka.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Franze Kafky, Praha 1997, z německého originálu Der Prozess přeložil a poznámkami opatřil Josef Čermák, počet stran 292
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama