Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Psohlavci

11. srpna 2007 v 20:22 | Poppaea |  Čtenářský deník
Jirásek, Alois
Obsah: Kniha popisuje boj Chodů za ztracenou svobodu. Tento národ vlastnil svobodná práva, ale po bitvě Bíle hoře jim zůstali jen bezcenné majestáty. Byli prodáni pánu Lamingerovi z Albenzeuthu. Staré listiny sice neplatili, ale Chodové se na ně stále odvolávali, proto se Laminger rozhodl je vypátrat a zničit. Ztrhli se veliké boje mezi pánem a poddanými. Některé majestáty se zachovali a byla na nich postavena stížnost do Vídně, kde se Chodové chtěli soudně zbavit Lomikara. Ten byl ovšem velký pán a měl také vliv. Nakonec byli souzeni Chodové za vzpouru proti vrchnosti. V čele boje za svobodu byl Jan Sladký Kozina, který byl uvržen do vězení a nakonec za rebelii pověšen. Chodové byli zkroceni, ale Lomikar za rok zemřel.
Citace: "Lomikare!" volal Kozina zvučným hlasem, jenž chvěl se posledním hlubokým vzrušením a v tu chvíli zněl hrozně. Naposled mihla se červeň bledým lícem, naposled oko vzplanulo.
"Lomikare! Do roka budeme spolú stát před súdnú stolicí boží, hin se hukáže, hdo z nás-"
Vtom se velící důstojník vzpamatoval. Obnaženým kord jeho se zaleskl vzduchem, kat podtrhl, a odsouzencův hlas umlkl. Jana Sladkého, nazvaného Kozina, nebylo naživu. ()
Vlastní názor: Kniha se čte v některých částech velice obtížně, protože se zde hojně vyskytuje chodském nářečí (zvlášť v přímé řeči). Přesto je příběh velice napínavý a navíc jsem si udělala obrázek, jak to vypadalo v dobách po třicetileté válce.
O díle: Kniha z roku 1884 popisuje povstání ze 17. století a ukazuje, že baroko nebylo jen období české pasivity.
Bibliografické údaje: vydal Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, Praha 1968, ilustrival Mikoláš Aleš, počet stran 276
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama