Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Salambo

11. srpna 2007 v 23:29 | Poppaea |  Čtenářský deník
Flaubert, Gustave
Obsah: Kartágo se zdráhalo vyplatit žold svým barbarským námezdním vojákům, aby příliš nezatížilo ekonomiku. Vojáci, štváni některými ze svého středu, oblehli Kartágo a domáhali se svých peněz. Obyvatelé města věděli, že jsou neporazitelní díky posvátnému závoji. Avšak vůdce barbarů Matho a jeho přítel Spendius zaimf ukradli. Proti Mathovi se postavil hlavní velitel punského vojska Hamilkar. Právě jeho dcera Salambo je hlavní postavou knihy. Jako kněžka měla hlídat posvátný zaimf a vydala se do tábora obléhatelů, aby jej získala zpět. Matho ji jej vlastně nechal vzít, protože ji velice miloval a usnul v jejím náručí. Do zuřivém obléhání města ho poháněla právě tato láska. Následovala spousta bitev, kdy se úspěch přeléval z jedné strany na druhou. Konečným vítězem se stalo Kartágo. Spendius byl ukřižován ještě před závěrečnou bitvou. V ní zahynuli všichni barbaři kromě Matha. Obyvatelé města ho ubili k smrti při oslavách vítězství a Salambiny svatby za velitele Narr Havase. Salambo byla svědkem jeho strašného konce a sama zemřela vzápětí, protože si uvědomila své city k němu a také se dotkla posvátného zaimfu.
Citace: "Dva dny nato se zase vyjasnilo a hlad je přepadl znovu. Chvílemi jim bylo, jako by jim někdo rval žaludek kleštěmi. Tu se svíjeli na zemi v křečích, cpali si do úst hrsti hlíny, hryzli se do paží a propukali v šílený chechtot. Ještě více je mučila žízeň, neboť neměli ani kapku vody. Měchy byly už od devátého dne úplně vyschlé. Aby oklamali tuto potřebu, vkládali si na jazyk kovové šupinky pásů, knoflíky ze slonovinové kosti, čepel mečů. Bývalí vůdcové karavan si stahovali břicho provazy. Jiní cucali oblázky. Pili moč ochlazenou v kovových přilbicích." (kapitola XIV Soutěska sekery)
Vlastní názor: Celé vyprávění je napínavé díky velikému množství bitev a potyček. Prostředí a zvyky Kartága jsou podrobně popsány, ale stejně tak i masakry a nechutné detaily (např. smrt hladem či ukřižováním).
O díle: Dílo, na které je sám autor nejvíce pyšný, popisuje krutý život ve starověkém Kartágu. Snaha o přesnost a důraz na reálné detaily jsou znaky naturalismu. Tato kniha je jedna z prvním psaných tímto způsobem.
Bibliografické údaje: vydala Práce, vydavatelství a nakladatelství ROH, Praha 1973, z francouzského originálu Salammbô přeložil Jiří Konůpek podle kritického vydání Connardova, doslov napsal Vladimír Brett, počet stran 282
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama