Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Svatý Xaverius

11. srpna 2007 v 20:12 | Poppaea |  Čtenářský deník
Arbes, Jakub
Obsah: Hlavní hrdina (autor) vypravuje příběh muže posedlého tajemstvím obrazu. S myšlenkou vytvoření unikátní sbírky českých obrazů se rozhodl studovat obraz v chrámu sv. Mikuláše, kde je zachycen umírající misionář svatý Xaverius. Omylem byl v chrámu zamknut a tak poznal Xaveria. Tento podivínský muž také pečlivě studoval obraz, a proto se spolu časem spřátelili. Xaverius mu vyprávěl příběh o autorovi obrazu mistrovi Balkovi, kterému sloužila jeho babička. Ta vyslechla a zapsala poslední slova svého umírajícího pána o pokladu ukrytém v obraze. Babička byla od té doby obrazem posedlá, stejně jako poté její dcera a vnuk. Xaverius podle něj dostal i jméno. Již několik let studoval podrobně obraz a objevil místa s odlišnými tahy štětců. Překreslil je na papír a porovnával s plány Prahy. Na jedno z nich opravdu odpovídali s ulicemi a cesta končila za Oujezdskou branou na vinici Malvazinky. Dva přátele se vydali v noci na toto místo a vykopali pár drahokamů, ale ty byly pouze součástí mineralogické sbírky s minimální hodnotou. Xaverius té noci utekl. Jeho přítel se zatím stal novinářem a byl poslán z politických důvodů do vídeňské věznice. Zde se opět setkali. Xaverius byl zatčen za podezření z krádeže drahokamů z oltáře chrámu svatého Mikuláše, kde dřív býval tak často. Přítel mu mohl dosvědčit nevinu, ale Xaverius byl nemocen a brzy zemřel. Sbírka minerálů byla na místě náhodou a poklad mohl být někde jinde, ale také si mohl mistr všechno vymyslet.
Citace: "Obraz umírajícího Xaveria nebyl namalován pouze pro oko a pro povznesení mysli zbožných křesťanů. Je v něm více, nežli bývá v obrazech největších mistrů, je v něm cosi, nad čím by tisícové s pohrdáním krčili ramenoma, z čeho však by přece mohla vzejíti spása miliónům..."
Vlastní názor: Příběh se mi velice líbil, už proto, že se odehrává v Praze. Všechny záhady se nakonec vysvětlily poměrně logicky, i když to na začátku vypadalo, že autor připouští nějaké nadpřirozené jevy.
O díle: Román z roku 1873 je tajemný až nadpřirozený, ale na konci je vše vysvětleno logickým způsobem. Patří proto do cyklu romanet.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství pro děti a mládež Albatros, Praha 1973, ediční poznámku a vysvětlivky napsal dr. Josef Moravec, ilustroval František Hudeček, počet stran 204
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama