Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Zločin a trest

11. srpna 2007 v 23:38 | Poppaea |  Čtenářský deník
Dostojevskij, Fjodor Michajlovič
Obsah: Raskolnikov, bývalý petrohradský student, žil v chudém bytě a neměl žádné peníze. Již od začátku plánoval vraždu staré lichvářky Aleny Ivanovny a byl přesvědčen o pravdivosti své teorie, že existují lepší lidé, kteří mají právo zabíjet ty nedůležité bez výčitek a povznesou se nad malé hříchy při cestě za vznešenějším cílem. Všechno dobře naplánoval, ale hodně také spoléhal na své štěstí. Když okrádal mrtvou Ivanovnu, přišla domů její sestra a on ji musel zabít také. Povedlo se mu utéct a schovat lup. Od té doby ho přepadal zbytečný strach, že na to někdo přijde a hrál si s myšlenkou, že se sám přizná. Zjistil, že jestli jsou nějací lepší lidé, tak on jím ale není. Když blouznil, jeho kamarád Razumichin se o něj staral a přijela za ním na návštěvu jeho matka a sestra Duněčka. Ta si měla brát bohatého Petroviče Lužina, ale Raskolnikov to nedopustit, protože měl pocit, že si kazí život jen aby mu finančně pomohla. Při svých dřívějších procházkách poznal Raskolnikov opilce Marmeladova, který měl rodinu, ale všechny vydělané peníze propil, takže se jeho starší dcera Soňa musela prodávat na ulici. Marmeladov ale zemřel pod koly vozu a jeho těžce nemocná žena skonala zanedlouho také. Raskolnikov pomáhal Soně a ona byla jediná, komu věřil. Nakonec se jí přiznal, co provedl a ona trvala na tom, že se musí jít udat. Vyšetřovatel Porfirij Petrovič to stejně už tušil, protože Raskolnikov si neodpustil sem tam něco naznačit, ale slíbil mu, že když se přizná, pomůže mu k nižšímu trestu. Nakonec byl odsouzen pouze na osm let nucených prací na Sibiři (soud shledal, že byl pomatený a dokázala to skutečnost, že si vůbec nevyzvedl ukradené peníze z úkrytu), společně s ním tam odjela i Soňa a trpělivě čekala, až ho pustí. Svou láskou mu dopomohla na správnou cestu. Raskolnikovova matka se pomátla na rozumu a zanedlouho zemřela, jeho sestra Duňa si nakonec vzala Razumichina.
Citace: "Na ulici bylo strašné vedro a ještě k tomu dusno, tlačenice, všude vápno, lešení, cihly, prach a ten příznačný letní puch, dobře známý každému obyvateli Petrohradu, který si nemůže dopřát letní byt, a to všecko dohromady nepříjemně doléhalo na mladíkovy nervy, beztak už otřesené. Nesnesitelný puch z krčem, jichž bylo v té čtvrti zvlášť mnoho, a opilci které potkával na každém kroku, přestože byl všední den, doplňovali odporný a skličující kolorit obrazu. V mladíkově jemné tváří to na okamžik zacukalo hlubokým odporem. Byl to mimochodem muž velmi hezký, tmavě plavý, s krásnýma temnýma očima, dost vysoký, štíhlí a urostlý. Za malou chvíli se však ponořil do nějakých hlubokých myšlenek nebo spíš upadl do jakéhosi transu a kráčel, nevnímal nic kolem sebe a ani to nechtěl vnímat. Jen občas si pro sebe něco zabručel z vžitého sklonu k monologům, který si před chvílí sám přiznal. Zároveň však si byl vědom, že se mu myšlenky chvílemi matou a že je velmi zesláblí - už druhý den neměl takřka v ústech. (1. kapitola)"
O dílu: Tento psychologický román byl napsán v krátkém čase od léta 1865 do ledna 1866 a také pojednává o této době v Petrohradě (o nižších vrstvách společnosti). Zločin a trest patří mezi hlavní díla ruského realismu.
Vlastní názor: Celý příběh je vlastně velice jednoduchý, ale autor rozebírá každou osobnost velice do hloubky, nejvíce hlavního hrdinu. Zmiňuje se o každé jeho duševní pohnutce a myšlenkových pochodech, což je jakýsi osobní vnitřní boj mezi dobrem a zlem. Každá z postav má takovou svou malou filozofii (Raskolnikov o nadřazených lidech, Petrovič Lužin o poslušnosti chudé "zachráněné" manželky).
Bibliografické údaje: vydalo Lidové nakladatelství, vydavatelství Svazu československého-sovětského přátelství, Praha 1988, z ruského originálu Prestuplenije a nakazanije (vydaného nakladatelstvím Politizdat v Moskvě 1955) přeložil Jaroslav Hulák, ilustrovala Eva Bednářová, počet stran 438
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama