Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Farma zvířat

1. září 2007 v 15:07 | Poppaea |  Čtenářský deník
Orwell, George
Obsah: Děj se odehrává na panské farmě v Anglii. Zvířata se pod vlivem učení starého vepře Majora vzbouřila proti svým pánům a vyhnala je z farmy pryč. Zbavili se tak příčiny všeho zla. Poté je již nikdo nevykořisťoval, měli dost jídla a slepice si mohla vysedět vajíčka. Zvířata si vymyslela vlastní hymnu a pravidla, která platila pro všechny. Snažili se dokonce pomocí holubů rozšířit revoluční myšlenky i na další farmy. Postupně se ale vytvořila vládnoucí vrstva prasat, protože ty byly nejchytřejší ze všech zvířat. Mezi nejsilnějšími vepři se odehrál řečnický souboj ohledně plánů větrného mlýna. Vepř Kuliš byl vyhnán a označen za nepřítele. Vlády se ujal Napoleon a od té doby směřovala farma spíše k tyranii. Napoleon měl k dispozici zlé psi a ovládal tak s ostatními prasaty celou farmu. Prasata začala nečekaně obchodovat s nepřáteli - s lidmi. Začala pít alkohol a ostatní zvířata si uvědomila, že nadvládu lidí vystřídala nadvláda jiná. Kromě prasat byl na farmě osel Benjamin, který se po revoluci vůbec nezměnil a zůstal sám sebou. Další obyvatel, kůň Boxer, byl velice užitečný při stavbě mlýna, ale když se zranil, tak ho prasata prodala řezníkovi. Hned po majiteli farmy panu Jonesovi odešla klisna Molina, která se ráda parádila pentlema a mlsala od lidí cukr.
Citace: "Lupina shlížela z pahorku, oči zalité slzami. Kdyby vyslovila, co jí procházelo hlavou, pak by říkala, že když se před léty rozhodla bojovat za svržení lidské rasy, takhle si budoucnost nepředstavovala. Že po takových scénách hrůzy a krveprolévání oné noci, kdy je poprvé stará Major vyzýval k Revoluci, netoužili. Pokud ona sama nějak viděla budoucnost, pak to byla budoucnost, ve které by společnost zvířat byla osvobozena od hladu a biče, zvířata si byla navzájem rovna a každé pracovalo podle svých schopností, slabší byla ochraňována, tak jako ona chránila ztracená káčátka tu noc, kdy mluvil stará Major. Místo toho - a nikdo neví proč - se zvířata dočkala času, kdy se nikdo neodvažuje vyjádřit svůj názor, protože všude se potulují vrčící psi, a kdy musí přihlížet, jak jejich druhové jsou poté, co se doznali k otřesným zločinům, trháni na kusy." (kapitola VII)
Vlastní názor: Zajímavé je porovnání skutečných událostí s dějem knihy. Prasata se mezi sebou oslovují soudruzi, jejich posedlost stavbou mlýna připomíná Leninovu elektrifikaci Ruska a navíc Orwell ve své knize dokonale předpověděl vývoj podobných režimů i na dlouhou dobu dopředu po své smrti. Dobře jsou vidět příčiny vzniku a vývoj totalitních režimů.
O díle: Alegorická bajka z roku 1956 nastavuje zrcadlo lidské společnosti.
Bibliografické údaje: vydalo vydavatelství a nakladatelství, Praha 1973, z francouzského originálu Salammbô přeložil Jiří Konůpek, doslov napsal Vladimír Brett, počet stran 282
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama