Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Obsluhoval jsem anglického krále

1. září 2007 v 15:05 | Poppaea |  Čtenářský deník
Hrabal, Bohumil
Obsah: Hlavní postavou a vypravěčem je číšník Jan Dítě. Je velice malinký, což ho poměrně hodně trápí, a proto se celý svůj život snaží být uznávaným člověkem. Už při svých začátcích, když jako pikolík v hotelové restauraci utrácel všechny své peníze v domě U Rajských, pochopil, že bude potřebovat hodně peněz, aby se lidem zalíbil. Z hotelu byl nakonec vyhozen, ale jeho přítel obchodní cestovatel mu dohodil práci v malém luxusním hotelu, kde obsluhoval samé bohaté lidi, kteří se chtěli v soukromí pobavit. Ale i odsud byl nucen odejít. Opět díky svému příteli se dostal do pražského hotelu Paříž, kde se nakonec stal hlavním číšníkem. Od vrchního Skřivánka se učil, jak správně jednat s hosty, protože on přece obsluhoval samotného anglického krále. Velkou událostí byl příjezd habešského císaře do hotelu. Jan získal možnost ho obsluhovat a dostal za to řád.
Jednoho dne se seznámil s Němkou Lízou, zamiloval se do ní a musel kvůli tomu odejít z hotelu. Bylo totiž těsně před okupací a Němci byli ve značné nenávisti. Jan si nakonec Lízu vzal. Byla to velice aktivní fašistka a měla vlivné přítele, což samozřejmě Jana těšilo a cítil se být důležitým a uznávaným. Ale brzy pochopil, že se na něj Němci dívají svrchu a Češi jím opovrhují. Velice si to vyčítal a cítil se jako zrádce, proto byl nakonec rád, když ho němci zatkli jako špióna a mučili ho. Líza zemřela pod sutinami domu a Jan si za její válečnou kořist po propuštění koupil vlastní hotel v lomu. Stal se milionářem a čekal, že nyní mu ostatní hoteliéři podají ruku a přijmou ho mezi sebe, ale nestalo se tak. Po převratu museli nakonec všichni milionáři do vězení, ale jeho nikdo jako milionáře neoznačil, tak se sám udal. V milionářském táboře jím zase všichni opovrhovali, protože on byl vlastně jenom zbohatlík. Po propuštění byl poslán do opuštěné části Šumavy, kde musel udržovat silnici. Zde se naprosto vzdal svých velkých ambicí, protože je nemožné se pořád přizpůsobovat měnícímu se světu. Konečně se nemusí s nikým srovnávat.
Citace: "A tak jsem se stal číšníkem na place pod vedením pana vrchního Skřivánka, byli jsem tady ještě dva číšníci, ale já jsem mohl jediný stát zády opřen o stůl v přístěnku, když po polednách už bylo trošku volno. A pan vrchní mi říkal, že ze mne bude dobrý vrchní, že ale musím si vypěstovat takovou schopnost, abych jak host vejde, si ho zapamatoval a věděl, kdy odchází, ne za poledne, když je šatna, ale odpoledne, kdy se servíruje do kavárny, abych se naučil znát, kdo se chce pouze najíst a odejít nepozorovaně bez zaplacení. Abych taky dovedl odhadnout, kolik má host s sebou peněz, a zda podle toho tady utrácí, nebo by utrácet měl. To že je podstatou dobrého vrchního. A tak, když byl čas, mi vrchní tiše líčil, jaký host právě přišel a jaký právě odchází. Několik týdnů se těšil na odpoledne, jako bych byl na nějaké dobrodružné výpravě, tak jsem býval vzrušen, jako lovci, když očekávají na čekané zvěř, a pan vrchní, buďto kouřil, měl přivřené oči a spokojeně kýval, nebo vrtěl hlavou a opravil mne a sám šel a na hostovi mi dokázal, že on měl pravdu, a taky vždycky pravdu měl. Opravdu. A já jsem se tak poprvně dozvěděl, když jsem položil panu vrchnímu shrnující otázku: Jakpak to tak všechno víte? Odpověděl a celý se narovnal: Protože jsem obsluhoval anglického krále. Krále? Spráskl jsem rukama, pro pána krále, vy jste obsluhoval... anglickýho krále? A vrchní spokojeně kýval hlavou. (z kapitoly Obsluhoval jsem anglického krále)
Vlastní názor: Kniha obsahuje velice dlouhé věty, které se ovšem čtou velice dobře, protože text připomíná přepis autentického vyprávění.
O díle: Jeden z vrcholů autorovy tvorby.
Bibliografické údaje: vydal Československý spisovatel, Praha 1989, fotografie od Emily Medkové, počet stran 208
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama