Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Staré řecké báje a pověsti

18. září 2007 v 20:23 | Poppaea |  Čtenářský deník
Petiška, Eduard
Obsah:
Nioba: Thébská královna Nioba měla všechno, co si jen mohla přát. Sedm synů a sedm dcer, krásu, bohatství i moc. Při svátku bohyně Léto vyhnala své poddané, kteří přinášeli bohyni oběti, z chrámu a vynadala jim, že by měli uctívat ji, protože Léto má jen jednoho syna Apollóna a jednu dceru Artemis. Léto to uslyšela a poslala na ní své děti. Ti probodali šípy všechny Niobiny děti. Její krása povadla a změnila se na kámen, která neustále roní slzy.
Tantalos: Král Lýdie byl velice bohatý a měl úžasné království. Bohové mu dovolili chodit na jejich schůzky a on jimi začal pohrdat. Pochyboval dokonce o tom, jestli jsou opravdu vševědoucí. Proto je pozval na hostinu a jako hlavní jídlo podával svého syna. Bohové to ale ihned poznali, jen roztržitá Démétér si kousek vzala. Zeus ho za to poslal do podsvětí a odsoudil ho k věčnému trápení. Stojí ve vodě, ale nemůže se napít. Na dosah má jablko, ale nemůže ho sníst. Navíc mu nad hlavou jako věčná hrozba visí kámen.
Pelops: Tantalův syn byl vyhnán ze svého království a odešel do cizí země. Zdejší král se bál věštby, která určila, že ženich jeho dcery zapříčiní jeho smrt. Proto se všichni uchazeči o Hippodamiinu ruku museli s králem utkat v závodě spřežení. Král měl ty nejrychlejší koně, ale Pelopovi to nedalo a přihlásil se do závodu. Požádal Poseidona a ten mu daroval rychlé spřežení, s kterým se mu podařilo držet s králem krok. Králův vozík narazil na kámen a jeho jezdec se zabil. Pelops dostal za ženu Hippodamii a poloostrov, na kterém se závod konal, byl pojmenován na jeho počest.
Citace: "V řecké krajině nazývané Trákie žil před dávnými lety slavný pěvec Orfeus. Hrával na lyru a dovedl k tomu tak krásně zpívat, že jeho zpěvu nikdo neodolal. I ptáci umlkali a naslouchali jeho písním a zvířata opouštěla les a táhla za ním. Vlk běžel vedle beránka, liška se zajícem, a nikdo nikomu neublížil. I hadi vylézali z děr a naslouchali a kamení uhýbalo zpívajícímu Orfeovi z cesty. Řeky se jeho zpěvem zastavovaly a ryby se vynořovaly nad hladinu, aby lépe slyšely jeho píseň. " (Orfeus)
Vlastní názor: Starověké příběhy jsou přepracovány pro děti a jsou výborně seřazeny tak, aby každý pochopil souvislosti mezi nimi. Mythologie Řeků je základem jejich kultury a tím pádem i té Evropské. Je proto dobré tyto poučné příběhy znát.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Albatros, Praha 2002, ilustrovala Lucie Dvořáková, počet stran 216
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 makes makes | E-mail | 3. prosince 2007 v 8:35 | Reagovat

Ahoj prosimte vzpomenes si na hlavni postavy v baji Pelops?prostredi a casovy udaj...odepis mi prosim na e-meil nebo na icq 333692418 moc dekuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama