Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Bereme, co je

12. října 2007 v 16:27 | Poppaea |  Čtenářský deník
Nosková, Věra
Obsah: Příběh vypráví o dospívající dívce ze Strakonic, která vyrůstala bez otce za komunismu. Její matka se znovu vdala, a tak neměla nouzi o další sourozence. Důležitou roli v její výchově také hrála rázná babička a uplakaný dědeček, oba původně z Rakouska. Dívčin otec byl Slovák, který musel na vojnu a poté už nejevil zájem. Jednou se pokusil svou dceru unést, ale to se nezdařilo. Přesto na to dívka celý život vzpomínala a říkala si, jaké by to bylo, kdyby se to povedlo. V malém městě a v omezené rodině byla totiž bystrá dívka nešťastná. Chtěla žít v Praze a studovat dějiny umění. Utekla proto z domova, ale nakonec žila se spodinou hlavního města. Dostala do blázince, kde se ji zhroutil sen o životě se svobodomyslným otce, protože on mezitím umřel na motorce. Poté odešla na Slovensko a našla své kořeny v malé horské vesničce. Její podoba s otcem, za kterou ji matka nenáviděla, ji zde přinášela náklonnost všech laskavých obyvatel. Celým příběhem provází hlavní hrdinku Pavlu vnitřní hlas, skřítek glosátor, který vždy sarkasticky upozorní na tvrdou realitu.
Citace: "Zážitek s návštěvou mi v kostce sdělil toto: někde existuje jiný svět, znepokojivě blahobytný, radostný, jehož obyvatelé nad námi kroutí hlavou. Svět plný dobrých a krásných věcí, bez rudých partajníků, jak Vídeňáci našim soudruhům nekompromisně říkali, ale cizí, odtažitý a posměvačný. A protože je absolutně nedostupný, nebudu se užírat, po něm toužit a nad námi vzdychat. Budu brát to, co je, neboť nelze mít to, co není. Taková je prostá logika tohoto světa." (kapitola III)
Vlastní názor: Kniha dost mate svým vzezřením, protože na její obálce je fotka z filmu Rebelové. To vyvolává pocit, že jde o nějaký románek. Opak je pravdou. Příběh je velice realistický a rozhodně není trapný.
O díle: Kniha je velice oblíbená svou autenticitu a mnoha lidem připomíná vlastní zážitky a problémy z té doby.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Abonent ND, Praha 2005, počet stran 296
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama