Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Markéta Lazarová

12. října 2007 v 16:33 | Poppaea |  Čtenářský deník
Vančura, Vladislav
Obsah: Děj se odehrává v mladoboleslavském kraji v období středověku. Na hradě Obořišti sídlil rod Lazarův a na hradě Roháček zase znepřátelený rod Kozlíkův. Rodiny nebyly ani tak panské jako spíše loupeživé. Kozlíkův syn Mikuláš unesl na jedné výpravě Markétu Lazarovou, která byla zaslíbená klášteru. Markéta se za porušení slibu nenávidí, ale ještě více ji trápí, že se do svého únosce zamilovala. Mikuláš k ní cítil to samé. Také německý hrabě Kristián se stal zajatcem lupiče Kozlíka. Do něj se zamilovala Kozlíkova dcera Alexandra.
Král vyhlásil válku proti loupeživým rytířům. Na jeho stranu se připojil také otec uneseného hraběte. Podařilo se jim vyhnat Kozlíka z jeho sídla. Ve velkém střetnutím hejtmanské vojsko povraždilo skoro všechny nepřátele a starého Kozlíka zajalo. Mikoláš a ženy se dali na úprk. Pokusil se ještě vzít peníze z pokladu a najmout si muže, aby osvobodil otce z města, ale nakonec byli oba zabiti. Markéta i Alexandra jsou nakonec také dopadeny, ale jejich činny jim byli odpuštěny. (Markéta zradila svého otce a Alexandra nakonec zabila svého milence, který zešílel). Obě porodili děti a rody tak nevymřely.
Citace: "Vrhla se Markéta Lazarová do Mikolášovy náruče. Plakala a mezi vzlykáním bylo slyšeti jen slova zpola pohlcená, jen kvil a skřípění hlasu.
Loupežníci nezamlčují svůj údiv a s trapností odstupují. Mikoláš zrudl a hněvá se. Hněvá se, ale přece se mu neuzdálo žalostící dívku odstrčiti. Je tak spanilá, je tak nešťastná a Mikoláš ji miluje. Poslouchá, co chce však Markéta říci?
Chce říci, že se neodloučí od hříšného štěstí, chce říci, že se již nevzdálí od Mikoláše. Příliš mnoho ztratila a již se všeho odváží. Půjde za milencem, jako chodívá psík. Zatracení a nezatracení, čest a nečest, hřích a nehřích, strázeň, rodina, hlad, pohroma, jež kvačí, vše je jí lhostejné! Vše se ztrácí, vše se propadá v propadlišti lásky. Objímá svého Mikoláše a láska ji víže, jako kotevní provazy vížou loď." (kapitola šestá)
Vlastní názor: Kniha se mi nečetla příliš dobře, protože je psaná starým jazykem. Zajímavé je, že autor svého čtenáře v průběhu knihy oslovuje.
O díle: Historický román z roku 1931 patří mezi autorova vrcholná díla. Je oslavou lásky a hrdinství.
Bibliografické údaje: vydal Československý spisovatel, Praha 1973, počet stran 178
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 illuvial illuvial | Web | 21. června 2015 v 4:09 | Reagovat

online pujcka pred výplatou chropyně 8-O

2 fantail fantail | Web | 7. září 2016 v 9:50 | Reagovat

rychlá pujčka hned :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama