Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Němá barikáda

12. října 2007 v 16:32 | Poppaea |  Čtenářský deník
Drda, Jan
Obsah:
Hlídač dynamitu: Příběh se odehrává v důlních oblastech. Parta kamarádů se dohodne, že se připojí do bojů proti Němcům. Domluví se s hlídače skladu dynamitu, že jim pár kilo nakrade a oni se pustí do odboje. František Milec, hlídač dynamitu, není nijak odvážný člověk a svého úkolu se velice bojí. Pár kilo si schoval u sebe doma do skříně, ale gestapáci se o něm stejně dozvěděli, protože našli lísteček z jeho skladu, který někdo upustil. Přiběhli k němu domů a chtěli po něm přiznání. Paní Milcová svého muže pochválila a hrnec, do kterého stihla přemístit dynamit, dala na plotnu. Všichni vyletěli do vzduchu.
Němá barikáda: Češi se snažili ubránit jeden břeh. Měli celkem tři barikády. První byla ještě na mostě a byla dřevěná. Na tu němci poslali tanky a všichni mladíci zde zahynuli. Na prostřední barikádě byl zatím klid, všichni vyčkávali, až na přijde jejich chvíle.Muži byli ale vyzvání, aby se stáhli za nejvzdálenější barikádu, protože hrozilo jejich obklíčení z vody. Jen tři odvážní zůstali a postavili se bandě Němců, kteří nečekali, že němou barikádu ještě někdo brání.
Citace: "Žáci," řekl jim, ale hlas se mu zadrhl už na prvním slově. Nemohl ani vydechnout. Vstal, aby se uvolnil hrudník. V ubohém zmačkaném sáčku starého mládence, s kalhotami vyboulenými na kolenou, ošklivec zďobaný neštovicemi se postavil na samý okraj stupínku.
"Žáci," vykoktal podruhé, škrtě se v límečku, "profesorský sbor mne pověřil... abych... ehm... včerejší... smutnou událost... uvedl... na pravou míru... Z hlediska... vyššího principu... mravního..."
V tu chvíli se k němu zvedlo dvacet párů očí. Jako by ta stará, častým užíváním znevážená fráze najednou nabyla nové, strašné chuti a tvaru. Jako by byla nepřátelstvím, které pokládá mezi ně a sebe. Anebo.. S největším úsilím popadl dech. A potom naráz, s chvatem tonoucího, jenž se bojí, že bude zahlcen a nedořekne, vykřikl na své žáky?
"Z hlediska vyššího principu mravního... vám mohu říci jenom jedno: vražda na tyranu není zločinem!" (Vyšší princip)
Vlastní názor: Kniha ukazuje opravdové hrdiny, kteří nejsou nijak vylepšení. Mají strach, ale přesto se dokáží postavit obrovské přesile. Kniha má trochu komunistický nádech.
O díle: Povídkový soubor o jedenácti povídkách z roku 1946 se zabývá hrdinstvím obyčejných lidí za německé okupace a během Květnového povstání.
Bibliografické údaje: vydal Československý spisovatel, Praha 1985, doslov napsala Jaromíra Nejedlá, počet stran 96
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tkanička tkanička | Web | 4. listopadu 2007 v 20:09 | Reagovat

Máš to tu  hezkký

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama