Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Pán much

12. října 2007 v 16:32 | Poppaea |  Čtenářský deník
Golding, William
Obsah: Příběh se odehrává v možné budoucnosti, kdy nad Británií vybuchla atomová bomba a lidé byli evakuováni. Jedno letadlo se zřítilo nad Pacifikem, ale několik chlapců z internátní školy pád přežilo a s nadšením zjistilo, že jsou na ostrově a bez dospělých. Jeden z nejstarších chlapců Ralph byl zvolen náčelníkem, a protože byl velice chytrý a zodpovědný, snažil se hned od začátku zavést demokratická pravidla. Největší odpůrce všeho, co Ralph nařídil, byl Jack, který nesnesl autoritu a sám toužil po moci. Děti na ostrově se postupně od Ralpha odvraceli, protože udržovat strážní oheň nebylo tak zábavné jako lov prasat a volnost s Jackem. Oddělení lovecké skupiny a jejich pomalování tváří je zlomovým bodem, kdy přestávají platit společenská pravidla. Masky umožňují dělat cokoliv zvířecího a bez výčitek.
Ralph se upínal na záchranu a jeho prioritou bylo uchování signálního ohně, pro Jacka byla důležitá moc, kterou chtěl upevnit prasečí pečínkou. Proto se ztrhl velký boj o Čuňasovy brýle, které byly jediným zdrojem ohně. Lovci se při prasečích hodech nechali ztrhnout nadšeným pocitem z lovu a fanatický dav ubil Simona k smrti jako prase. Ani jim nestačil říct, že obluda, které se malé děti po tmě bály, je ve skutečnosti mrtvý parašutista.
Nakonec se lovci usídlili ve skalním hradě, kde přišel o život i Čuňas, poslední Ralphův věrný. Na Ralpha byl uspořádán velký hon, při kterém lovci zapálili celý ostrov. Vše zachránil až kapitán britské lodi, kterého kouř přilákal. Nechápal, jak mohli něco tak barbarského udělat, vždyť jsou přece Britové.
Citace: "Ralph naslouchal. Nebyl příliš daleko od skalního hradu a v prvním návalu bezhlavé hrůzy měl dojem, že slyší, jak ho někdo pronásleduje. Lovci však vnikli jen do křoví na samém okraji pralesem snad aby posbírali své oštěpy, a pak honem spěchali zpátky na prosluněnou skálu, jako kdyby se polekali tmy pod listovým. Jednoho z nich dokonce zahlédl, byl hnědě, černě a červeně pruhovaný, Ralph usoudil, že to musí být Bill. Ale ve skutečnosti to nebyl Bill, pomyslel si Ralph. Byl to divoch, jehož podoba se nikterak nechtěla spojit s tím někdejším obrazem malého chlapce v krátkých kalhotách a košili." (12. kapitola Lovecký pokřik)
Vlastní názor: Velice dobrá hypotéza, co by se mohlo stát, kdyby...
O díle: Klasický hororový román oceněný Nobelovou cenou za literaturu.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Maťa, Praha 2003, z anglického originálu Lord of the flies (vydané nakladatelstvím Faber & Faber, Londýn 1964) přeložila Heda Kovályová, doslov napsal Radoslav Nenadál, počet stran 276
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama