Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Romeo, Julie a tma

25. října 2007 v 15:06 | Poppaea |  Čtenářský deník
Otčenášek, Jan
Obsah: Kniha vypráví příběh o maturantovi Pavlovi, který se náhodou na lavičce seznámil s židovkou Ester. Ta byla ve velice zoufalém stavu, protože se odvážila nenastoupit na vlak do Terezína a zůstala v Praze. Neměla co jíst, ani kam jít, neboť židé byli na každém kroku pronásledováni. Pavel byl vychován velice starostlivými rodiči, ale tentokrát sebral odvahu a dívku oslovil a vzal ji s sebou. Ubytoval ji v malém pokojíku vedle otcovy krejčovské dílny. Začal ji nosit jídlo a postupně se do ni zamiloval, stejně tak ona do něj. Situace se zhoršila, když po atentátu na Heydricha byl vyhlášen trest smrti i pro ty, kteří židy ukrývali. Pavel přestal mluvit s rodiči, protože jim nedokázal lhát a neměl čas ani na své kamarády. Po smrti protektora byly obsazeny ulice a lidé byli velice neklidní. Jeden z obyvatel domu, který o židovce věděl se opil a všem to prozradil. Začal bušit na její dveře a ona ze strachu utekla do ulic, kde ji Němci zastřelili.
Citace: "Nikdo nesmí nic vědět! Nikdo nesmí nic vědět? Jak dlouho to lze vydržet? Jak? kdy mu povolí nervy a začne křičet? Kdy se ona zblázní tísní mezi čtyřmi holými stěnami? A ona musí přežít, musí, musí, jinak by všechno ztratilo smysl. Kdy to všechno skončí? Kdy skončí válka? Kdy odtáhnou? Myslel teď na ně jinak než dřív, s nenávistí až k zalknutí, s palčivou žízní proti všemu bojovat. Mít kulomet! Obrátit jej na jejich vypouklé hrudi, na nichž cinkají metály. Tisknout spoušť - trrra! - vrhat granáty, rvát se s nimi jako zvíře zahnané do kouta - něco udělat! Cítil skoro hněv nad lidmi, že nevytáhnou s holýma rukama do ulic; přidal by se k nim s rozkoší a zařadil by se do první řady. Proč mlčí? Proč si jen šeptají? Na co čekají?" (kapitola 5)
Vlastní názor: Poutavý a krátký příběh, který se velice dobře čte.
O díle: Novela z roku 1956, která se odehrává v Praze na pozadí heydrichiády a je velice protiválečně zaměřená. Kritizuje rasismus a označuje ho za tmu ničící lidské životy.
Bibliografické údaje: vydal Odeon,nakladatelství krásné literatury a umění, Praha 1975, počet stran 144
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nikishkaa nikishkaa | Web | 27. října 2007 v 21:23 | Reagovat

máš vcelku dobrý blog

2 Brenda Monique Brenda Monique | E-mail | Web | 26. listopadu 2007 v 10:29 | Reagovat

Tohle jsem taky viděla zfilmované - moc dojemný film, krutá doba...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama