Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Vánoční koleda

25. října 2007 v 15:02 | Poppaea |  Čtenářský deník
Dickens, Charles
Obsah: Obchodník Ebenezer Scrooge byl velice sobecký a lakomý, navíc nesnášel Vánoce. Jeho společník Marley zemřel a jeho duch v řetězech navštívil Scroogeho. Varoval ho před jeho způsobem života a oznámil mu, že ho následující noci navštíví vánoční duchové. V noci přišel duch minulých Vánoc. Byl to bílý prozářený tvor, o kterém se nedalo říci, jestli je více dítětem nebo starcem. Duch ho vzal do jeho mladých let, kdy ještě slavil Vánoce s ostatními, ukázal mu jeho bývalou snoubenku se šťastnou rodinou, která ho opustila kvůli jeho lásce k penězům. Druhou noc přišel duch současných Vánoc, který vypadá jako bůh hojnosti. Ukázal Scroogeovi, jak slaví vánoce různí lidé, jak jsou šťastní i ti nejchudší. Tim, syn Scroogeova pomocníka, trpěl vážnou nemocí z podvýživy a přesto se radoval. Poslední duch budoucích Vánoc vypadal jako smrt v černé kápi. Odhalil mu, že malý Tim se těchto vánoc již nedožije stejně jako on. Ebenezer Scroose se z toho ponaučil a hned další den začal pomáhat lidem kolem sebe a oslavil s nimi Vánoce.
Citace: "Byla to podivní postava - téměř dětská, ale spíše než dítě připomínala něčím starce. Vlasy jí sahaly podél ramen až na záda, a byly jako vlasy starců. Její obličej byl bez jediné vrásky a po tvářích se jí rozléval ten nejněžnější ruměnec. Paže, ruce a nohy měla obnažené a byla bosá. Zahalena byla v bělostnou řízu v pase staženou jiskřícím páskem. V ruce držela snítku čerstvé zelené cesmíny a v protikladu k tomuto symbolu zimy, byl lem její řízy ozdoben letními květinami. Ale nejzáhadnější na této bytosti byl proud jasného světla vystupující odněkud z temene hlavy.
"Jsi ty ten duch, jehož návštěva mi byla ohlášena?" zeptal se Scorooge.
"Ano, to jsem já!" Duchův hlas byl měkký, jemný a překvapivě tichý, jako by ani nestál přímo u něj, ale promlouval z veliké dálky.
"Co jsi zač?" vyzvídal dále Scrooge.
"Jsem duch minulých Vánoc." (kapitola druhá)
Vlastní názor: Krásný pohádkoví příběh se šťastným koncem, u kterého ovšem občas zamrazí v zádech. Nádherně vystihuje atmosféru vánoc.
O díle: Idylický obraz vánoc z roku 1843. Autor reaguje na kruté poměry v Anglii, kde se lidé kvůli chudobě a hladu dožívali jen nízkého věku. vánoce v té době nebyli vůbec tak krásné, jak je popsáno v knize.
Bibliografické údaje: vydal Perfect, Bratislava 1998, z anglického originálu Christmas Carol přeložila Helena Brotánková, počet stran 64
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | 16. prosince 2007 v 8:58 | Reagovat

MP3 BY TU NEBYLI ???VANOČNÍ!!!

2 Natalie Natalie | 16. prosince 2007 v 8:58 | Reagovat

Jn...:-(ale jako jinač upe fajný pěkný blog..líbí..se mi moc..:-)

3 Ondra:) Ondra:) | 16. prosince 2007 v 8:58 | Reagovat

JoJo...souhlas!!!!:P:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama