Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Manon Lescaut

4. listopadu 2007 v 22:27 | Poppaea |  Čtenářský deník
Nezval, Vítězslav
Obsah: Manon Lescaut byla krásná mladá dáma, kterou rodiče poslali do kláštera. Cestou se zastavila v hostinci, kde potkala rytíře des Grieux, který se spolu se svým přítelem Tibergem chtěl stát knězem. Manon a mladý rytíř se do sebe zamilovali a rozhodli se vzdát se svých náboženských úmyslů a odejít spolu do Paříže. Manon ale měla velkou slabost pro přepych, a proto přijala náhrdelník od pana Duvala, kterého také potkala v hostinci. Des Grieux se do dozvěděl, ale nakonec ji odpustil. Tiberge byl celou dobu proti Manon a snažil se tento vztah svému příteli rozmluvit. Prozradil mu, že ji pan Duval navštívil v jejich bytě a des Grieux se stal raději knězem. Manon se za ním vypravila do kostela a opět ho svedla. Řekla mu, že nalhala Duvalovi, že má mladšího bratra, o kterého se stará a nemá na to peníze. Duval ji ochotně nabídl peníze i dům. Byla k němu pozvaná na večeři a přemluvila rytíře, aby hrál jejího mladšího bratra. Na večeři ale bohužel přišel i Tiberge a vše se tak prozradilo. Tiberge tedy navrhl, aby si pana Duvala usmířili s pomocí jeho syna. Duval mladší vzal Manon do opery a svou snoubenku poslal des Grierxovi. Manon skončila u pana Duvala doma, což byl od začátku Tibergův záměr. Des Grieux se vydal za Manon a zase se s ní usmířil. Pan Duval byl mezitím chycen rytířovými lidmi a svázán. Tiberge přivedl policii a ta zatkla Manon a poslala ji s lehkými holkami do Ameriky. Des Grieux ji ale natolik miloval, že s ní nastoupil na loď. Manon zde umřela na nemoc.
Citace: (první obraz, scéna šestá)
"Manon je můj osud. Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Manon je motýl, Manon je včela.
Manon je růže, hozená do kostela.
Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel.
Manon je rozum, který mi uletěl!
Manon je dítě, Manon je plavovláska.
Manon je první a poslední má láska.
Manon, ach Manon, Manon z Arrasu!
Manon je moje umřít pro krásu...
Vlastní názor: Text je veršovaný a zní opravdu nádherně. Líbily se mi refrény a také opakování některých částí. Samotný příběh je poměrně komplikovaný a místy nepřehledný, ale také není tím hlavním, co kniha nabízí.
O díle: Hra ve verších o sedmi obrazech podle románu abbé Prévosta z 18. stol.
Bibliografické údaje: vydal Československý spisovatel, Praha 1963, ilustracemi doprovodil Richard Wiesner, počet stran 272
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Brenda Monique Brenda Monique | E-mail | Web | 25. listopadu 2007 v 22:04 | Reagovat

Ahojky před chvilkou jsi byla na mém blogu tak jsem zvědavě navštívila ten tvůj ! Moc hezký ahlavně praktický !!!

Moje oblíbený knížky - Paolo Coelhoa jeho U řeky Piedra jsme usedla a plakala nemá konkurenci.-) taky moc pěkný Kafkův Proces a Burgessův Mechanický Pomeranč

2 Kalka Kalka | 12. prosince 2007 v 14:12 | Reagovat

moc hezké a praktické!!!!!!!

3 Ondras Ondras | 18. června 2008 v 21:47 | Reagovat

Manon Lescaut je krutá!!!!

4 Olga Olga | E-mail | 3. července 2008 v 21:39 | Reagovat

Dobry den!

Potrebovala bych co nejpresnejsi charakteristiku Manon Lescaut.A také v jaké se pohybovala společnosti a jaké bylo jeji postavení.Předem děkuji.

Pište prosím na můj email: Sovarikovalucka@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama