Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Navzdory básník zpívá

17. listopadu 2007 v 21:34 | Poppaea |  Čtenářský deník
Loukotková, Jarmila
Obsah: Příběh vypráví o Františkovi Montcorbierovi, který byl nejen studentem francouzské Sorbony, ale také nesmírně nadaným básníkem a zajímavým člověkem.
Jeho rodiče byli velice chudí. Když v zemi řádil mor, utekli do Paříže, vloupali se do domu a zde se jim narodilo dítě. Otec brzy zemřel na mor, když se snažil uživit svou ženu s novorozencem. Matka našla útočiště u kanovníka Viléma Villona. František už jako malý chlapec projevoval svou bystrost a kanovník se mu rád věnoval a půjčoval mu své knihy. Později si chlapec začal říkat jeho jménem. Již jako student se připletl do každé lotroviny, zároveň byl ale čestným hostem v panském domě, kde obdivovali jeho talent. Zamiloval se do slečny Kateřiny a znepřátelil si její přízní Filipa Charmoynea. Ten ho v noci napadl a František ho v sebeobraně zabil.
Utekl z města a přidal se k místnímu podsvětí, které se jmenovalo Ulita. Dostal od krále milost a po návratu do Paříže začal nový život. Nechal se zaměstnat jako písař a naplánoval si s Kateřinou budoucnost. Ale další žárlivý muž mu to překazil. Malíř Noel Joliz prozradil Kateřině, že je její budoucí muž vrah a ona ho opustila. Malíř ho nechal hnát nahého přes celé město. František se proto rozhodl odejít. Ještě před tím se s chutí zapojil do loupeže v Navarské koleji. Vloupání se jim příliš nepovedlo a její účastníci začali být pronásledováni.
František opět začal nový život, tentokrát na dvoře králova bratrance Karla Orleánského. Stal se jeho dvorním básníkem a zamiloval se do mladé Italky Leonory. Ta, aby nemusela odjet, se nechala nachladit a nakonec zemřela. Villon odešel a zase se zapletl do problémů. Těsně před popravou byl omilostněn, a to se opakovalo ještě jednou. Nakonec se vrátil do Paříže. Kateřina měla již pět dětí s malířem a vypadala velice unaveně, všichni Villonovi přátelé již byli mrví. Začal žít spořádaným životem a po smrti Noela si opět chtěl vzít Kateřinu. Ale se svými nový přáteli se zase zapletl a byl na něj sveden pokus o vraždu. Celý proces byl zmanipulovaný, protože jeho přátelé shodně vypověděli, že on vůbec neměl dýku a k vraždě se sami přiznali, přesto chtěl soud jeho smrt. Po odvolání byl pouze vyhoštěn na deset let z města. Snad na něj Kateřina tentokrát počkala, ale František již dlouhou dobou měl tuberu, takže je otázka, jestli to vydržel on.
Citace: "Je to rychlejší než blesk. Než Villon může uskočit, než může nastavit ruce, aby se ochránil, mihne se kazatelova pravice vzduchem a František okouší slanou chuť čehosi lepkavého. Teprve potom pocítí prudkou bolest na horním rtu.
Paní Isabela nemůže leknutím ani vykřiknout. Jiljí sedí jako zcepenělý.
Filip Charmoye zvedá dýku k druhé ráně.
Villonovi se zatočí hlava. Několik myšlenek se mu motá čelem, jako kdyby zcuchal chomáč vlněných vláken. Jsem silnější než on. Jak to skončí? Proč vlastně? Na nic jiného nepomyslí. Vytrhne ze záňadří dýku a bodne. S rozmyslem. Nikoli jako kazatel ve zlosti a bez míření. " (VII Poslední kázání)
Vlastní názor( srovnání knih navzdory básník zpívá a není římského lidu): Tato kniha je údajně nejlepší jakou Jarmila Loukotková napsala. Já mohu srovnávat pouze s románem Není římského lidu, která patří k jejím prvotinám. Ač se obě knihy odehrávají v jiné době a zabývají se postavami z různých společenských vrstev, mají mnoho společného. Hlavními postavami jsou básníci, kteří jsou bystří a ostří, oblíbení a přece v nebezpečí. Oba jsou oblíbení u žen, a přece mají smůlu na lásku, umírají poměrně mladí.
O díle: Historický román se odehrává ve Francii v 15. století a zachycuje životní okamžiky skutečné postavy, bohémského básníka Françoise Villona. Kniha má celkem tři části: Žák, Psanec a Šibeničník, typické jsou citáty na začátku každé kapitoly. Próza je velice často obohacena o Villonovy básně.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství JOTA, Brno 2003, použité verše a středověkou poezii přeložila Jarmila Loukotková a Rudolf Mertlík, počet stran 608
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | 14. února 2008 v 19:37 | Reagovat

je to naprosto skvělá a užasná knížka!!!!!!!!!!!!! uplně jsme se do ní začetla a to i přesto, že ej to povinná četba..

2 Simone Simone | 24. března 2008 v 22:55 | Reagovat

jojo, fakt gooood knížka, ani jsem nečekala, že mě bude tak bavit:-))

3 Vlček Vlček | E-mail | Web | 23. listopadu 2008 v 16:22 | Reagovat

Mno mám to za povinnou čtbu takže mě to moc neunáší. Villonovy bázně mě nezaujímají ale něco se přecejen číst dá...

4 KulPesy KulPesy | E-mail | Web | 14. srpna 2018 v 4:23 | Reagovat

Seal armpit delivers inconvenience, pain when moving. to Postpone visit doctors cannot be. Bulge under the muscle cavity may become cancer disease. But more often it is result regular use antiperspirants with aluminum, non-compliance rules personal hygiene, intense sweating. Redness triggers narrow blouse, contaminated razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/painful-lump-under-armpit>painful lump under armpit</a>  
Discomfort under the arm, redness, lump becoming warm? This is the boil that will should, then take medications. initial stage cost lotions, antibacterial drugs. When the ailment switched to second stage, need surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama