Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Pán prstenů – Dvě věže

10. listopadu 2007 v 11:49 | Poppaea |  Čtenářský deník
Tolkien, John Ronald Reuel
Obsah: Po rozbití společenstva se Aragorn, Gimli a Legolas rozhodli pronásledovat skřety, kteří unesli Pipina a Smíška. Na Rohanských pláních potkali Eoméra a jeho družinu. Ti jim vyprávěli, jak pobyli skupinu skřetů na hranicích lesa Fangornu. Zoufalí přátele hledali hobity u lesa, nakonec usoudili, že byli omylem spáleni se skřety. Neodjeli ale odtud sami, potkali Gandalfa v bílém rouchu a následovali ho do sídla rohanského krále Theodéna. Hobiti mezitím byli v prastarém lese, kde potkali enta Stromovouse a na entím srazu se jim podařilo vyburcovat mírná entí srdce. Enti se vydali k Železnému pasu, sídlu Sarumana, který kácel jejich lesy pro válku. Gandalf osvobodil krále Theodéna od zlé kletby a vyhnal Sarumanova špeha Červivce. Král vyjel se svou armádou naproti vojskům čaroděje Sarumana, nakonec se opevnil v Hlásce a po těžkém boji a pomoci Eoméra a Gandalfa, kteří shromážděli roztroušené jedce, se jim podařilo zvítězit. Král a zbytek společenstva se vydali do Železného pasu a setkali se s oběma hobity. Saruman a Červivec byli obklíčeni enty ve věži. Gandalf zlomil čarodějovu moc a nechal ho tam. Pipin si vzal palantír, vidoucí kámen, který po nich mrštil Červivec z věže. Po cestě zpět se do něj podíval a ukázal se tak Sauronovi, pánovi zla. Gandalf s ním tedy okamžitě odjel do hlavního města Gondoru.
Mezitím se Frodo s prstenem a Sam snažili dostat do Mordoru. Potkali Gluma, slizké stvoření, které jim dělalo průvodce. Glum byl dřívějším vlastníkem prstenu a byl na něm závislý, byl to jeho miláček, proto bylo dost nebezpečné s ním jít. Prošli Mrtvými močály k Černé bráně Marannon a zjistili, že tudy se tam opravdu nedostanou. Naštěstí Glum věděl ještě o jedné tajné cestě a k ní se vydali. Byli již skoro u cíle, když je zajal Gondorský oddíl vedený Faramirem, bratrem Boromira. Dozvěděl se o jejich břemeni, ale byl silnější než jeho bratr a pustil je dál. Glum je provedl kolem Minas Morgul, sídla přízraků, a po dlouhých schodech vzhůru došli k Cirith Ungol, kde v jeskyni sídlila Odula, přerostlá pavoučice. Glum o ní věděl a nyní utekl a čekal, až se vypořádá s hobity a on si odnese prsten. Frodo byl otráven, ale Samovi se podařilo pavoučici zahnat. Myslel si, že Frodo je mrtvý a vzal si jeho meč a prsten. Frodovo tělo si odnesli skřeti, kteří hlídali Cirith Ungol a Sam se dozvěděl, jako udělal chybu.
Citace: "Pak se konečně rozplakal; šel k Frodovi, urovnal jeho tělo, složil mu ruce na prsou a zavinul ho do pláště; po jedné ruce položil svůj vlastní meč a podruhé hůl, kterou mu daroval Faramir. "Jestli mám jít dál," řekl, "pak si musím vzít meč, když dovolíte, pane Frodo, ale položím vedle vás tenhle, jako ležel u toho starého krále v mohyle, a máte svůj krásný mitrilový kabátek od starého pana Bilba. A vaše hvězdná sklenička, pane Frodo, tu jste mi půjčil a já ji budu potřebovat, protože teď budu pořád ve tmě. je pro mne příliš dobrá a Paní ji dala vám, ale snad by to pochopila. chápete to vy, pane Frodo? Já musím dál." (kniha čtvrtá)
Vlastní názor: I ve druhém díle se setkáváme s novými postavami a zajímavými kraji. Přesto se mi první díl líbil mnohem více, přišel mi méně temný.
O díle: Druhý díl trilogie se skládá z dvou knih, jedna sleduje osudy Froda a Sama, druhá zbytek společenstva. Děj plyne chronologicky a není těžký na pochopení. Ne celé dílo je próza, objevují se zde i básně.
Bibliografické údaje: vydala Mladá fronta, Praha 1990, z anglického originálu The Two Towers (nakladatelství George Allen & Unwin, Londýn 1978) přeložila Stanislava Pošustová, počet stran 315
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama