Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Pán prstenů – Návrat krále

10. listopadu 2007 v 12:33 | Poppaea |  Čtenářský deník
Tolkien, John Ronald Reuel
Obsah: Gandalf přijel s Pipinem do Minas tirith a podali zprávy králi Denethorovi. Ten velice miloval svého syna Boromira a byl z jeho smrti velice nešťastný. Pipin nabídl své služby šílenému králi. Do města se vrátil Faramir z obléhaného Osgiliathu. Řekl, že se blíží nespočetná skřetí armáda, ale zároveň jim dal naději, protože jim vyprávěl o dvou hobitech, které cestou potkal. Aragorn zatím připravoval rohanské do boje, aby pomohli Minas tirith. Aragorn byl jediným potomkem dávných králů města Minas tirith, Denethor byl pouze správcem. Svou pravou totožnost skrýval, ale nyní přišel čas, aby ji odhalil. Na cestě ze Železného pasu potkal své druhy hraničáře a rozhodl se, že se s nimi a s Logolasem a Gimlim vypraví do nebezpečných Stezek mrtvých. Tam sídlili duchové zatracenců, kteří kdysi zradili Gondorského krále a byli mu proto zavázáni. Aragorn je přesvědčil, že on je opravdu dědic králů a vytáhnul s mrtvou armádou na pomoc Minas Tirith.
Mezitím v Minas Tirith začala bitva se skřety. Správce Denethor se pokusil upálit Faramira a nakonec se zabil sám. Gandalf vedl Gondorská vojska, ale skřeti měli na pomoc krále mrtvých a ostatní přízraky. Naštěstí rohanští dorazili v čas. Paní z Rohanu, převlečená za muže, s sebou vzala Smíška. Oba měli nakázáno zůstat doma, ale naštěstí to tak nezůstalo. Společně přemohli krále mrtvých, kterého nemohl zničit žádný muž. Na poslední chvíli dorazil Aragorn a město bylo zachráněno. Ale Mordor byl pořád plný skřetů, a tak se vůdci rozhodli jít Sauronovým vojskům naproti. Jediné, co mělo smysl, bylo odlákat pozornost od Frodovy pouti.
Mezitím se Sam rozhodl osvobodit Froda. Věž byla celá vybitá, protože se skřeti navzájem servali o mithrilový kabátek, který měl Frodo na sobě. Hobiti pokračovali v cestě v převleku za skřety. Celá pláň, kterou museli projít cestou k hoře byla plná skřetů. Ale Aragorn je vylákal ven k severní bráně a Frodo se Samem pokračovali dál. U hory se opět potkali s Glumem a poprali se s ním. Frodo nakonec nedokázal zničit prsten, Glum ho napadl a spadl do ohňů hory i s prstenem. Frodo a Sam byli zachráněni orli a přivezeni k Aragornovi. Po návratu po města se stal Aragorn králem a hobiti se opět vrátili do svého kraje. Jejich domov byl zničený skřety, ale podařilo se jim je znovu vybudovat. Frodovi zde ale nebylo dobře, vraceli se mu stará zranění a nedokázal žít jako předtím. Nakonec se vydal společně s elfy a Gandalfem do Šedých přístavů a odjel do země nesmrtelných.
Citace: "Světlo opět vyšlehlo a tam, na pokraji propasti, u samé Pukliny osudu, stál Frodo, černý proti rudé záři, napjatý, vztyčený, ale nehybný, jako by se byl obrátil v kámen.
"Pane!" vykřikl Sam.
Nato se Frodo pohnul a promluvil jasným hlasem, hlasem jasnějším a mocnějším, než jaký kdy Sam od něho slyšel, a ten hlas přehlušil dunění a vření Hory osudu a rozezvučel strop i stěny.
"Přišel jsem," řekl. "Ale nyní volím tak: neudělám to, proč jsem přišel. Nevykonám ten čin. Prsten je můj!" A náhle si jej nasadil na prst a zmizel Samovi z očí. " (kniha šestá, Hora osudu)
Vlastní názor: Aragornův příběh byl naprosto dokonalý a jeho láska k Arwen, o které se v příběhu samotném autor téměř nezmiňuje, je opravdu dojemná. Naštěstí je více vysvětleno v dodatcích. Závěr knihy je opravdu velkolepý, narozdíl od filmového zpracování, kde se konec rozpliznul v happyend vyvolávající zvracení.
O díle: Závěr trilogie se opět skládá z dvou částí. Je to opravdu konec, na tento příběh již žádná jiná kniha od Tolkiena nenavazuje.
Bibliografické údaje: vydala Mladá fronta, Praha 1990, z anglického originálu The Return of the King (nakladatelství George Allen & Unwin, Londýn 1978) přeložila Stanislava Pošustová, počet stran 409
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BadGirl66 BadGirl66 | E-mail | Web | 12. listopadu 2007 v 21:48 | Reagovat

hele tak knižku sem necetla ale fim sem videla a je good:-))Jinac tenhle blog je tez good:-)me docela sere ta baba jak se srala mezi aragorna a arwen:-(JA sem jivubec nemela rada ani trosku arwen a aragorn patrej k sobe zlatícka  a ta idiotka se mezi ne srala!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama