Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Pán prstenů – Společenstvo prstenu

4. listopadu 2007 v 22:27 | Poppaea |  Čtenářský deník
Tolkien, John Ronald Reuel
Obsah: Prsten, který našel hobit Bilbo Pytlík při výpravě, se ukázal být mnohem mocnější, než si kouzelník Gandalf myslel. Proto se čaroděj zúčastnil oslavy Bilbových narozenin a upozornil ho, jak je nebezpečné mít prsten u sebe, neboť po něm pátrá devět temných přízraků. Bilbo přemohl svou závislost na prstenu a předal jej svému synovci Frodovi, který se se svými přáteli Samem, Smíškem a Pipinem vypravil na dlouhou cestu. Podařilo se jim uniknout přízrakům, dostali se přes Mohylové vrchy a zemi Toma Bombadila až do hostince U Skákavého poníka, kde se podle plánu potkali s hraničářem Aragornem. Dělal jim průvodce a dovedl je v bezpečí až do elfí Roklinky. Zde se sjeli zástupci všech krajů ve Středozemi, aby se dohodli na postupu proti pánovi zla Sauronovi. Po dlouhém rokování se shodli na tom, že bude vybrán nosič prstenu a dalších osm jeho průvodců, kteří se pokusí o splnění naprosto nemožného úkolu. Jedinou možností, jak zachránit Středozemi bylo vhodit prsten do sopky uprostřed Sauronova území. Prsten propůjčoval nejen neviditelnost a moc, ale také pěstoval u svého nositele závislost a touhu po ještě větší moci. Frodo Pytlík se stal nositelem, spolu s ním šli i jeho tři přátelé a Gandalf s Aragornem. Za elfy se zúčastnil Legolas, za trpaslíky Gimli a za lidi Boromir. Jediná možná cesta z Roklinky vedla pod horami. Gandalf se toho velice bál, ale Gimli ho přesvědčil, protože se těšil na své přátele trpaslíky, kteří tam sídlili. Časy se ale změnili a celé podzemí bylo vyvražděno a plné skřetů. Gandalf se utkal s netvorem temnoty Balrogem a byl svržen do propasti. Zbytek prošel pod horami a uchýlil se do bezpečného Lothlórienu, kde vládla elfí královna Galadriel. Podařilo se jí odolat moci prstenu a pomohla výpravě dál. Po řece se přeplavili až na místo, kde se společenstvo definitivně rozbilo. Boromira přemohla touha po prstenu a zaútočil na Froda. Frodo uprchl společně se Samem směrem k Mordoru. Zbytek byl napaden skřetí hordou, která zabila Boromira a unesla zbylé hobity v domnění, že to jsou ti, po kterých dal Sauron pátrat.
Citace:
"Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládců trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro temného Pána na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem.
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem."
Vlastní názor: Poutavý příběh mě dokázal naprosto vtáhnout do sebe. Středozemě je neuvěřitelně dokonale propracovaná, existuje její mapa, historie všech národů i rodokmeny rodin. Samotný příběh je velice napínavý a srozumitelný, napsán spisovným jazykem a obohacený o básně. Srovnání knihy a filmu: Kniha je samozřejmě podrobnější a obsahuje mnohé odkazy na dávnou minulost, o které se můžeme dočíst například v Silmarillionu. Oproti tomu film mnohé zamlčuje a příběh je tak plošší, divák si neuvědomuje význam všech věcí a jejich minulost.
O díle: Stěžejní fantasy trilogie z roku 1954-1955 se stala nesmírně úspěšnou a dočkala se i filmového zpracování.
Bibliografické údaje: vydala Mladá fronta, Praha 1990, z anglického originálu The Fellowship of the Ring (nakladatelství George Allen & Unwin, Londýn 1978) přeložila Stanislava Pošustová, počet stran 384
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama