Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Vyhoďme ho z kola ven

24. listopadu 2007 v 14:02 | Poppaea |  Čtenářský deník
Kesey, John
Obsah: Děj se odehrává v psychiatrické léčebně a vypráví ho mlčenlivý obří indián Bromden. Přezdívá se mu Koště, protože věčně nedělá nic jiného, než že zametá. Všichni pacienti jsou v moci sestry Ratchedové, bývalé armádní sestry, která se neustálé tváří velice mile a chápavě, ale ve skutečnosti je to neskutečná mrcha, které se všichni bojí.
Vše se změnilo, když byl na toto oddělení poslán McMurphy, statný zrzek, který se již od začátku ukázal jako velice nepřizpůsobivý. Mluvil nahlas, nebál se vrchní sestry, dokonce si i zpíval. Získal si postupně sympatie nejen pacientů, ale i utlačovaného doktora, který se sestry bál stejně jako pacienti. McMurphy byl za výtržnosti a ublížení na zdraví poslán pracovat, ale to se mu nelíbilo, a tak přesvědčil ostatní, že musí jít do blázince. Zde se chystal vydělat si nějaké peníze na hazardu. Na každodenních sezeních, které měla v moci sestra, přednesl McMurphy návrh, aby se dívali na basketballový turnaj. Sestra si byla jistá, že nemá dostatečnou podporu a povolila hlasování. Pacienti sebrali veškerou odvahu a vzepřeli se sestře. Ona i přesto televizi vypnula. Muži se ale sesedli k prázdné obrazovce a vyhráli.
McMurphy byl již na oddělení měsíc a začal pátrat po tom, jak se dostat ven. Zjistil, že to záleží jen na Velké sestře (jak slečně Ratchedové přezdívali). Začal se stahovat do ústraní, zatímco ostatní pacienti revoltovali proti sestře. Ona jim zakázala pokoj, kde hráli karty. To už McMurphy nevydržel a rozbil okno, za kterým seděl personál.
Tím začala další vlna jeho zlomyslností. Podařilo se mu zorganizovat výlet na ryby, protože ho podpořil samotný doktor a vzepřel se tak Velké sestře. Indián Bromden, o kterém si všichni mysleli, že je němý (důsledek nechutných terapií a elektrošoků), najednou promluvil a vydal se s nimi. Muži se sjednotili díky společným zážitkům a jejich osobnosti velice vyrostli. Billy se zamiloval do Candy, která se znala s McMurphym a vyjela si s nimi.
McMurphy se popral s jedním dozorcem a dostal za to sérii elektrošoků. Naštěstí mu to hlavu nevymylo. Pozval Candy do blázince a uspořádal mejdan. Všichni se opili a zapomněli uklidit, takže Velká sestra ráno všechno poznala. Našla Billyho v posteli s Candy a dohnala ho k sebevraždě. Vinu svalila na McMurphyho, který to již nevydržel a vrhnul se na ní. Velká sestra mu nechala vyříznou kus mozku a udělala z něj chronika, pacienta, který už jen dýchá. Bromden se na to nemohl dívat a raději ho zabil. Většina pacientů se vzchopila a odešla z blázince.
Citace: "Něco tím spustila, nějaké akustické zařízení ve stěnách, naštelované na pouhý zvuk těchhle slov pronesených jejím hlasem. Akuťáci se probudili. Unisono otevřeli ústa. Její přebíhající pohled se zastavil na prvním muži u zdi.
Ústa se mu rozhýbala. "Vykradl jsem pokladnu v autoservisu."
Přejela k sousednímu chlapovi.
"Zkoušel jsem dostat do postele vlastní sestru."
Oči jí sklouzly na dalšího chlapa; vyskakovali všichni jako automatické terče na střelnici.
"Já jsem - jednou - chtěl dostat do postele bráchu."
"Já zabil svou kočku, když mi bylo šest. Panebože, odpusť mi to, umlátil jsem ji kamenem a sved jsem to na souseda."
"Lhal jsem, že jsem to jen zkoušel. Vyspal jsem se se sestrou."
"Já taky! Já taky!"
"A já! A já!"
O něčem takovém se jí ani nezdálo. Překřikovali jeden druhého, zacházeli dál a dál, už se nedali zastavit, povídali na sebe věci, že by si už víckrát nemohli pohlídnout do očí. Sestra každé přiznání odkývla hlavou a říkala ano, ano, ano. " (strana 52)
Vlastní názor: Kniha ukazuje nechutné praktiky v zařízeních pro duševně choré a velice mě tím zaujala. McMurphy do jednotvárnosti pacientů přivedl světlo, bojoval za jejich svobodu a přece ho nakonec vyšší moc úplně pohltila. Z mého pohledu to vypadá, že obětoval svůj život za lepší život ostatních pacientů. Zajímavá je otázka, kterou nám v knize autor klade: Jak poznat, kdo nebo co je normální a co už není, kde je hranice?
O díle: Tato autorova prvotina z roku 1962 se stala okamžitě bestsellerem. Román byl zfilmován Milošem Formanem roku 1975 pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem. Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Euromedia Group v edici Světová literatura, Praha 2006, z anglického originálu One Flew Over the Cockoo's Nest (nakladatelství Penguin Group, New York 1962) přeložil Jaroslav Kořán, počet stran 304
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Brenda Monique Brenda Monique | E-mail | Web | 26. listopadu 2007 v 10:27 | Reagovat

Jasně tenhle Formanův Film jsem viděla, knížku jsem nečetla ale každopádně příběh je mrazivý, jak jsem mluvila o knížce u řeky Piedra jsem usedla a plakala, je to velmi dojemný zamilovaný příběh jedné dívky a chlapce co se znali od dětství, ona vyrostla a chtěla se stát státní úřednicí, najít si manžela, vdát se a mít děti, on mezitím vstoupil do semináře ve víře stát se knězem, po letech se setkávají, dojemné jsou hlavně moudra o smyslu života které on v knížce říká, mohla bych ti to co s emi nejvíc líbí opsat, protože vždycky když mívám slabou chvilku čtu si to pořád dokola, všechno nakonec dopadá tak jak to člověk v knížce cítí a jak chce aby to skončilo, pro někoho tak a pro někoho tak, popravdě jsme netušila že mě tahle knížka tak chytne, doporučila mi jí kamarádka a já jednou z trucu když jsem měla špatný den jsem zašla do knihkupectví a knížku tam uviděla, protože Paolo Coelho nedavno vydal novou knížku "Čarodějka z Portobella" tak proto v edici vydali jeho nejznámější knihy, asi to byl i osud.-)

2 Brenda Monique Brenda Monique | E-mail | Web | 27. listopadu 2007 v 14:10 | Reagovat

Jasně pak dej vědět já popravdě taky newim co bych měla začít číst přemýšlela jsem o rukvěti bojovníka světla od Coelha ale ne moc známější tituly se hůř shání a nebo sonety od shakespera ?

3 andybasket andybasket | Web | 27. listopadu 2007 v 17:23 | Reagovat

Je to super, že si čítala všetky tieto knihy, obdivujem ťa:) a niektoré obsahy som si aj prečítala, škoda že tu nemáš nejakú stratenú generáciu... len Petra a Luciu... zišlo by sa:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama