Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Ďábel a slečna Chantal

26. prosince 2007 v 13:19 | Poppaea |  Čtenářský deník
Coelho, Paulo
Obsah: Do malé opuštěné vesničky Viscos přišel neznámý člověk. Hned si ho všimla stařenka Berta, které její mrtvý manžel předpověděl, že do vesnice přijde zlo a ona ho bude muset odvrátit. Neznámý měl po boku ďábla, ale jen Berta ho mohla vidět. Hned po svém příchodu odešel do lesa a potkal místní servírku Chantal Prymovou. Ukázal ji zlatou cihlu, kterou zakopal v lese. Řekl ji, že jich má ještě deset, a že je daruje chátrající vesnici. Měl ale jednu podmínku: někdo z vesnice musí spáchat vraždu.
Chantal nechápala, proč to dělá. Odmítla to sdělit svým sousedům a tři noci nemohla usnout. Nakonec v ní zvítězila pomstychtivost. Byla nejmladší obyvatelkou vesničky, protože se všichni mladí odstěhovali. Ve vesnici chcípnul pes a ona chtěla taky pryč. Vyhrabala jednu zlatou cihlu, kterou ji cizinec ukázal a přislíbil. Nakonec nedokázala utéct, i když ji peníze mohli přinést život ve městě. Když měla příležitost, nedokázala ji využít. Řekla všem ve vesnici o cizincově plánu, aby jim dokázala, jací jsou zbabělci. Byla si jistá, že také nedokážou v poslední chvíli spáchat zločin, aby naplnili svůj sen.
Cizinec prozradil Chantal svůj příběh. Býval obchodníkem se zbraněmi, velice počestný a dobrý. Ale unesli mu rodinu a chtěli za to zbraně. On, jako správný občan, věděl, že s teroristy se nevyjednává a vše oznámil na policii. Pachatele se podařilo chytit velice rychle, ale oni ještě stihli nevinné zajatce popravit. A tak cizinec postavil vesničany do stejné situace, v jaké byli i teroristi. Chtěl zjistit, jestli jsou lidé všichni zlí a nebo dobří, jestli dokáží znovu zabít nevinného člověka.
Vesničané se domluvili, že obětují stařenku Bertu. Zabít ji měli všichni muži. Aby se zbavili viny, měli mít ostré náboje jen někteří z nich. Každý by se poté v duchu přesvědčil, že právě v jeho zbrani byly slepé a na vraždě jsou vinni ostatní.
Chantal se dohodla s cizincem, že i když vesničané nikoho nezabijí, dostanou své zlato za odměnu. Těsně před zastřelením stařenky Chantal promluvila a zvrátila rozhodnutí starosty a faráře. Vyvolala ve vesničanech strach z odpovědnosti, protože lidé nepáchali hříchy jen ze strachu před něčím jiným. Cizinec si oddechl, i když by mu zjištění, že všichni jsou v jádru špatní a naše cesty jsou předurčeny, přineslo úlevu. Chantal dostala všechny cihly a odešla.
Citace: "Chci zjistit, co se dělo v hlavě těch teroristů. Chci zjistit, jestli aspoň na okamžik mohli pocítit soucit a nechat je odejít, když už se ten boj mé rodiny netýkal. Chci zjistit, jestli existuje jediný zlomek vteřiny při střetnutí Zla a Dobra, v němž Dobro může zvítězit."
"Proč zrovna Viscos? Proč naše vesnice?"
"Proč zrovna zbraně z mých závodů, když je na světě tolik zbrojovek, a některé bez jakékoli vládní kontroly? Odpověď je prostá: náhodou. Potřeboval jsem nějaké malé místo, kde by se všichni znali a měli se rádi. V okamžiku, kdy se dozvědí o odměně, Dobro a Zlo se znovu střetnou tváří v tvář a ve vaší vsi dojde ke stejné situaci jako v místnosti, kde byla vězněna rukojmí." (str. 54 a 55)
Vlastní názor: Jednoduchý a krátký příběh je přesto poměrně těžký na pochopení. Smysl knihy je velice hluboký, ale odpověď si musí každý najít sám. Souboj Dobra a Zla je neustále přítomen, vyhrát může kdokoli. Knihu můžu vřele doporučit.
O díle: Román uzavírá volnou trilogii A dne sedmého k níž patří U řeky Piedra jsem usedla a plakala a Veronika se rozhodla zemřít. Brazilský autor se zde zabývá filosofickým tématem, o přirozeném lidském zlu.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Argo, Praha 2001, z portugalského originálu O Demônio e a Srta. Prym (nakladatelství Editora Objetiva, Rio de Janeiro, 2000) přeložily Marie Havlíková a Pavla Lidmilová, počet stran 152
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lůca Lůca | Web | 26. prosince 2007 v 14:02 | Reagovat

Hojky hele mas brej blog nece s spratelit?

2 Brenda Monique Brenda Monique | E-mail | Web | 26. prosince 2007 v 23:41 | Reagovat

Tuhle knížku jsem nečetla ale recenzi máš zzajímavou - jsme ráda že se ti moe "doporučení" hodilo.-) taky se chystám zas něco přečíst ale to co chci já musím si koupit knížku protože ve zdejší knihovně mají velký kulový.-)

Fackt užitečnej a hezkej blog !!!

3 joj......;-) joj......;-) | Web | 28. prosince 2007 v 11:04 | Reagovat

ahoj..mmáš zajimavej blog.....pekny..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama