Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Karlštejnské vigilie

8. prosince 2007 v 22:26 | Poppaea |  Čtenářský deník
Kubka, František
Obsah: Císař Karel IV. byl málem otráven svými dvořany a jeho přátelé se rozhodli, že odjedou na Karlštejn a po dobu jeho rekonvalescence si budou navzájem vyprávět příběhy. Na konci se král již téměř uzdravil a přijela za ním manželka Alžběta, která ho velice milovala.
Alena: Platnéř Tomáš musel odjet za do zahraničí za prací a musel pár měsíců nechat svou krásnou ženu Alenu doma samotnou. Byl velice žárlivý a ať udělala cokoliv, vždy ji podezříval. Nakonec ho navštívil sám ďábel a sepsal smlouvu o jeho duši, že m uženu ohlídá. Tomáš ho představil ženě a spolupracovníkům jako nového mistra. Alena ale byla neuhlídatelná, dva měsíce se ji snažil čert najít a přistihnou, ale ona byla vždycky rychlejší než on. Nakonec se čert rozhodl, že se ji přímo zeptá. Nakonec to ale nevydržel a začal sní spát sám. Když se Tomáš vrátil, všechno mu řekl a roztrhal smlouvu. Tomáš byl šílený vzteky, ale jeho žena mu řekla, že to všechno dělala pro něj. Věděla prý o smlouvě a musela tedy svést čerta, aby její milovaný muž nešel do pekla.
Kateřina: Do malé obce přišel výjimečně dobrý nový kazatel Zdik. Budoucí hradní purkrabí pan Vít z Bítova k němu dal na výchovu svou mladou dceru Kateřinu. Dívka vyrůstala v lesích a byla velice bezprostřední, ale Zdik ji brzy naučil být chladnou jako lilie. Oba se ale roky navzájem milovali a dusili to v sobě. Nakonec to nevydrželi, ale Kateřina se raději vrhla do studny. Zachytila se však a byla zachráněna, poté potratila. Zdik byl poslán do kláštera a Kateřina se vdala.
Citace: "Lékař chtěl obklopiti Karla pohodou mužného veselí. Pozval na Karlštejn přítele Karlova mládí, pana Buška z Velhartic, muže statečného a mravů líbezných. Na Karlštejně pak samém dlel člen kolegia hradních kanovníků, pan Ješek z Janovic, kněz povahy hovorné, člověk dobrého srdce a veliký ctitel králův. I on jistě prospěje slovem i úsměvem. Nikdo jiný nesmí ke králi vstoupit, a tak okřeje do letnic na duši i na těle. " (úvod)
Vlastní názor: Stejně jako u Dekameronu se všechny povídky čtou velice svižně. Jsou zábavné a zajímavé, i když je vypráví čtyři stárnoucí muži. Ráz povídek se různí podle toho, který z mužů je vyprávěl. Mě se více líbily ty světské (jako například výše uvedená Alena).
O díle: Karlštejnské vigilie tvoří 21 příběhů (novel) o ženách a lásce z roku 1943. Povídky mají rámcovou kompozici, je to proto, že se autor inspiroval Boccacciovým Dekameronem. Dalšími inspiracemi mu byli středověké pohádky, vlastní životopis Karla IV. a historické reálie. Vigilie je bohoslužba v předvečer svátku, kterou zakončil Karel IV. své léčení.
Bibliografické údaje: vydal československý spisovatel, Praha 1954, počet stran 248
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 glops glops | Web | 17. června 2015 v 15:00 | Reagovat

konec je předvídatelný od samého začátku :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama