Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Výprava velkého náčelníka

1. prosince 2007 v 18:55 | Poppaea |  Čtenářský deník
Pečerskij, Nikolaj
Obsah: Chlapec Kolja Kvasnickij žil se svou rodinou v malé osadě uprostřed zamrzlé tajgy kdesi v Rusku. Chodil do sedmé třídy, která přiváděla učitele k šílenství. Když byl čas vyrazit na každoroční brigádu, domluvil jim jejich třídní profesor brigádu na stavbě daleko v tajze. Třídnímu profesorovi říkali Velký náčelník, béčáci byli bledé tváře a Koljova třída jejich zapřísáhlí nepřátelé Apačové. V tajze potkali starého kočovníka v jurtě. Kolja uměl díky svému tatínkovi jakutsky a vyměnil s ním čutoru za pyrop, český granát. Na stavbě bylo spousta potíží. Kolja se urazil a nemluvil se svým nejlepším přítelem Ljoňkou, rozbil transportér a nakonec se ztratil v tajze, když pátral po kočovníkovi.Všechny problémy mezi kamarády se nakonec vyřešily a Koljův otec, který byl geologem, objevil díky pyropu velké naleziště.
Citace: "Toho večera začal Velký náčelník vykládat, že nám pomalu brigáda končí a vrátíme se domů.
Stáli jsme na palouku před stany a mlčeli. Náš volný život v tajze je u konce, nastává loučení.
Velký náčelník rozuměl naší náladě. Prošel se sem a tam a vrátil se zase na svoje místo.
"No, chlapci a děvčata, nebuďte smutní," řekl. "Vydělali jsme si tady peníze a můžeme si udělat výlet třeba do Jakutska."
Odmlčel se, zahleděl se na nás svýma přísnýma a přitom laskavýma očima, a najednou řekl přesně tak, jak by to řekl náš instruktor Váňa:
"Tak hlavy vzhůru, mládeži!"
Ale nikdo se ani neusmál. To se ví, na brigádě nebyl jen samý med. Ze začátku leckdo vzpomínal na domov a brblal, že má zkažené prázdniny. Ale teď se nám nechtělo tábor opustit.
Kluci a holky začali Velkého náčelníka agitovat. Jeden přes druhého křičeli na celou tajgu: "Nikam nepojedem! Zůstanem tady!"
Velký náčelník se konečně vzdal a řekl, že s tím souhlasí." (kapitola Nečekané rozhodnutí)
Vlastní názor: Je to klasická ukázka sovětské literatury pro mládež. Příběh je poutavě vyprávěný s prvky dobrodružství, které se dětem líbí. Postavy nejsou idealizované, ale přesto na vás dýchne "komunistická atmosféra". Co mě velice zaujalo, je místo, kde se příběh odehrává. Dozvídáme se, jak se žije v tajze, o jídle a dostupnosti k civilizaci a také o jakutech.
O díle: Dobrodružný román pro děti z roku 1967. Autor je poměrně neznámý, napsal ještě knihy Dobrodružství v tajze a Červený vagon, které jsou obě s podobnou tématikou.
Bibliografické údaje: vydal Svět sovětů, nakladatelství Svazu československo-sovětského přátelství, Praha 1967, z ruského originálu Masštanyje rebjata (publikováno v časopise Kosťor, 1964) volně přeložila Vlasta Tafelová, ilustroval Jan Brychta, počet stran 256
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Youtube Youtube | Web | 1. ledna 2008 v 1:01 | Reagovat

cetl jsem, vyborna knizka !!!

2 Smolinho Smolinho | 11. června 2008 v 16:36 | Reagovat

díky..:-D moc hezký...;) hlavně nemusim číst jk debil ty nudný knížky..:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama