Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Obsazeno

20. ledna 2008 v 21:14 | Poppaea |  Čtenářský deník
Nosková, Věra
Obsah: Hlavní hrdinka Pavla odjela od svých milých příbuzných ze Slovenské Ochtiné a konečně se vydala do vysněné Prahy. Ale bylo velice složité se zde uchytit. Nemohla si najít stálé bydlení, přespávala u kamarádů a v pochybných podnájmech. Ani s prací se jí příliš nedařilo, zkoušela servírku a uklízečku. Její přátelé na tom byli poměrně lépe, protože se dokázali v nové době po roce 1968 dobře zorientovat, ale Pavla byla zásadová a raději přežívala na hranici chudoby. Trápil ji také pocit samoty, nemohla najít svou vysněnou lásku. Byla velice šťastná s Roccem, ale ten dal přednost lesbičce s bytem. Na konci knihy Pavla opět odjíždí, tentokrát na jih, protože se jí zastesklo po domově, který tak ráda opustila.
Citace: "K půlnoci obličeje zbrunátněly, přemíra pití kdekoho zmohla navzdory ruskému tréninku. Někteří chlapi si sundali saka a vyhrnuli rukávy jako při výslechu protistátního živla. Služebná kapela spustila Moskevské večery a celý sál začal nostalgicky vyřvávat oblíbenou píseň - někdo česky, jiný rusky. Směr byl udán. Ale až s Kaťušou propuklo to pravé nadšení. Gorily se rozběhly na parket, sklouzly se na lakovkách, přičaply a investovaly neurvalou sílu do kozáčka. Pár se jich se smíchem svalilo. Výchadíla ná běreg Kaťúša, ná vysókyj, ná běreg krutój, řve celý sjezdový sál. Není to pouhá písnička. Nevinná Kaťuša je už teď rudej prapor, demonstrace síly, cynické přiznání k výhodné kolaboraci." (kapitola VII)
Vlastní názor: Příběh je velice autentický a pomohl mi pochopit tehdejší poměry. Velice se mi líbila návštěva Tuzexu, což pro mě bylo doposud pouze blíže neurčené místo. Nabízí se srovnání s prvním dílem a musím přiznat, že ten se mi líbil o trochu více. Byl bohatší na prostředí a i na děj, druhý díl se skládá z menších epizodek, ale vyprávět se příliš nedá.
O díle: Román z roku 2007 navazuje na knihu Bereme, co je. Opět není ještě úplně dokončený, měl by mít ještě pokračování Víme sví- román, který zakončí trilogii.
Bibliografické údaje: vydal MozART, Praha 2007, počet stran 224
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama