Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

The Wonderful Wizard of Oz – Čaroděj ze země Oz

6. ledna 2008 v 21:20 | Poppaea |  Čtenářský deník
Baum, Lyman Frank
Obsah: Malá holčička Dorotka bydlela se svou tetou a strýcem v opuštěné krajině Kansasu uprostřed prérie. Jednoho dne se přihnal strašlivá cyklóna a odnesla domek i s holčičkou a jejím psem Totem daleko pryč. Po dopadu na zem ji přivítala mocná čarodějnice Severu a obyvatelé Mlaskalové. Padající dům zabil zlou čarodějnici Východu a tím byli všichni Mlaskalové osvobozeni z otroctví. Dobrá čarodějka Severu poradila holčičce, že jedině velký čaroděj Oz by mohl vědět, kde je Kansas. Na cestu ji políbila na čelo, což dívku chránilo před nebezpečím a dala jí stříbrné botičky, které zbyly po mrtvé čarodějce. Po cestě do Smaragdového města, kde sídlil Oz, potkala Dorotka oživlého polního strašáka Hastroše a ten se k ní připojil, aby mu dal Veliký Oz mozek. Dále se připojil dřevorubec Plecháč, který byl celý plechový a po Ozovi chtěl srdce. Posledním spolucestujícím byl lev, který byl moc zbabělý, a proto chtěl od Oze kuráž.
Po dlouhé cestě dostali audienci u Oze, ale ten jim řekl, že jim vyhoví, jen pokud zabijí zlou čarodějnici Východu. Dorotka byla zoufalá, ale nakonec se s přáteli vydala na cestu. Zlá čarodějnice je zajala a zotročila. Pokusila se Dorotce vzít stříbrné boty, ale holčička se rozhněvala a vylila na ní vědro vody. To čarodějnici zničilo a Dorotka byla volná. Vrátila se i s ostatními k Ozovi, ale ukázalo se, že je to jenom velký podvodník, který vůbec magickou moc nemá. Spadl na zem v balóně a lidé uvěřili, že je čaroděj. Přesto dal každému, co si přál. Pro Dorotku udělal nový balón, ale při odletu se utrhlo lano a Oz odletěl bez Dorotky. Dívenka se tedy s přáteli opět vydala na cestu, tentokrát k čarodějce Jihu, která byla nejmocnější ze všech. Ta jí prozradila, že její stříbrné boty mají moc přenést ji, kam si jen bude přát. Dorotka se šťastně dostala domů, Hastroš vládl moudře Smaragdovému městu, lev se stal skutečným králem zvířat a Plecháč se vrátil k Mrkalům, aby jim vládnul.
Citace: "Já jsem Veliký Oz a jsem strašlivý," řekl rozechvělý človíček, "nebij mě, prosím tě, jenom mě nebij! Udělám pro vás všechno, co si budete přát."
Všichni na něho udiveně a zděšeně pohlédli.
"Já jsem myslela, že Oz je velká hlava," řekla Dorotka.
"A já myslel, že Oz je líbezná paní," řekl Hastroš.
"A já myslel, že Oz je hrůzostrašné zvíře," řekl Plecháč.
"A já myslel, že Oz je ohnivá koule," horlil lev.
"Kdepak, všichni jste se mýlili," řekl malý človíček skromně. "To všechno jsem dělal jen jako."
"Jenom jako!" křičela Dorotka."Copak nejsi Veliký čaroděj?"
"Ššš, tiše maličká," klidnil ji děda, "nemluv tak nahlas, nebo tě ještě někdo uslyší a byl bych ztracen. Nezapomínej, že mě tu mají za Velikého čaroděje."
"A ty jím nejsi?"
"Vůbec ne, mé dítě, jsem docela obyčejný člověk."
"Jsi něco horšího," řekl Hastroš zarmouceně, "jsi šejdíř." (z kapitoly Tajemství strašlivého Oze)
Vlastní názor: Kniha se čte velice dobře, je psána jako klasická pohádky. Čtenáři se pohádkový svět poodkrývá pouze po kouskách a o to je to zajímavější. Země je plná různých malých originálních národů, např. město a lidé z porcelánu.
O díle: Pohádkový příběh z roku 1900 byl přeložen do více jak 40 jazyků po celém světě. Kniha se dočkala divadelních, filmových a dokonce i komiksových adaptací. Někteří spekulují, jestli kniha není náhodou metaforou tehdejší americké politiky a ekonomiky.
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Garamond, Praha 2005, z anglického originálu The Wonderful Wizard of Oz přeložila Monika Vosková, jazyková komentář napsala Ludmila Křížová počet stran 308
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AGricbopecob AGricbopecob | E-mail | Web | 26. července 2018 v 12:16 | Reagovat

Poids est comment  poupe  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre  determination  bat, il pompe le sang par  vos arteres a la reste  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-prix-de-vente-en-pharmacie/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama