Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Claudius bůh a jeho žena Messalina

11. října 2008 v 23:03 | Poppaea |  Čtenářský deník
Graves, Robert

Obsah: Kniha začíná v době, kdy se Claudius dostal náhodou k vládě nad Římským impériem. Důležitou postavou byl Herodes Agrippa, židovský král a Claudiův přítel, který ho vlastně na trůn dosadil. Další, kdo ho podporoval, byla jeho mladá žena Messalina. V politickém životě se velice angažovala a pomáhala svému muži s mnohými povinnostmi. On ji velice miloval, porodila mu syna Britanika a dceru Octavii. Claudius nechal kompletně přebudovat přístav v Ostii, který byl klíčový pro římské obyvatele, neboť zde kotvily lodě přivážející obilí. Také nechal postavit velký akvadukt, který zásobil město vodou. Jeho největší zásluhou bylo dobití Británie, z které udělal další římskou kolonii.
Velkou ránu Claudiovy zasadil jeho přítel Agrippa, který se vrátil do svého království a plánoval povstání proti nadvládě Říma. Byl ale potlačen. Také Messalina nebyla tak oddaná, jak se zdálo. Celá léta císaře podváděla a prováděla skandální věci. Bylo to veřejné tajemství a všichni si mysleli, že jí to císař prostě dovolil. Proto se nikdo neodvážil cokoliv namítat. Messalininy protivníci skončili všichni mrtví. Ale Claudius své ženě věřil a o to větší to pro něj byla rána, když zjistil pravdu. Jeho rádce ji nechal zabít, ale Claudius se nepoučila opět se oženil. Tentokrát si vzal svou neteř Agrippinu, která již měla z minulého manželství syna. Byla velice chytrá a podařilo se jí vládnou přes svého muže. Prosadila nástupnictví svého syna před Britanikem a nakonec Claudia zabila. Agripinin syn se stal císařem pod jménem Nero a po pár letech svou matku zavraždil.

Citace: "Nejvíc mě trápilo pomyšlení, snad jste si domysleli, že můj malý Britannicus a Octavia možná nejsou mé děti. Octavia určitě nebyla má, o tom jsem přesvědčen. Ani trochu se nepodobala nikomu z claudiánské větve rodu. Stokrát jsem se na ni díval, až jsem pochopil, kdo je jejím otcem - velitel Caligulovy germánské stráže. Vzpomněl jsem si, že rok po amnestii něco provedl, přišel o místo a nakonec klesl tak hluboko, že se z něho stal gladiátor; když ho síťař v aréně odzbrojil a stál nad ním s napřaženým trojzubcem, Messalina prosila o jeho život, úpěnlivě se za toho mizeru přimlouvala, přestože všichni diváci řvali a hučeli a ukazovali palcem k zemi. Daroval jsem mu život, ježto tvrdila, že se rozstůně, když jí nevyhovím. To bylo krátce před tím, než se Octavia narodila. Ale o pár měsíců později se znovu utkal s týmž protivníkem a ten s ním udělal krátký proces.
Britannicus byl pravý Claudiovec a ušlechtilý chlapec, ale neodbytně se mi vtírala myšlenka, že se až příliš podobanému bratru Germanikovi. Bylo by to možné, aby jeho otcem byl Caligila?" (kapitola 30)

Vlastní názor: Na rozdíl od prvního dílu se Claudius dostal k moci a mohl tak vylíčit, jaké měl potíže při spravování říše. Až příliš mnoho stránek se opět věnovalo válečným tažením, což mě nudilo, i když dobití Británie je důležitá historická událost, o které se píše v učebnicích.

O díle: Tento historický román navazuje na první díl Já, Claudius a vyšel ve stejném roce (1934).

Bibliografické údaje: vydalo BB/art s.r.o., Praha 2006, z anglického originálu Claudius The God and his Wife Messalina přeložila a doslov napsala Alena Jindrová-Špilarová, počet stran 472 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mája Mája | 12. dubna 2009 v 12:00 | Reagovat

Ahoj,super knížky, taky jsem četla. Chválím dobrý vkus ;)

2 davidek518 davidek518 | E-mail | Web | 22. října 2013 v 15:00 | Reagovat

cs David dobre :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama