Vše jsem četla, klidně pište dotazy. Hledání na stránce: ctrl. F

Já, Claudius

4. října 2008 v 11:37 | Poppaea |  Čtenářský deník
Graves, Robert
Obsah: Životní příběh Claudia začíná už za vlády jeho nevlastního dědečka Augusta. Claudius byl členem vládnoucího rodu císařů, ale již od malinka to neměl jednoduché. Narodil se v Lugdunu a nejspíš zdejší nepříznivé klima způsobilo, že nebyl úplně vyvinutý, koktal a přeříkával se. Jeho matka i zbytek rodiny ho zavrhla a nepřiznala mu žádné úřady ani pocty, které měli i mladší členové rodiny. Uchýlil se tedy k psaní historických spisů, což bylo velice dobré rozhodnutí. Ostatní členové rodiny, kteří se měli stát dědici po Augustovi, postupně umírali. Měla je na svědomí Augustova manželka a Claudiova babička Livia. Byla velice nemilosrdná a prakticky vládla celé zemi místo Augusta. Podařilo se jí protlačit svého syna z prvního manželství Tiberia a ten se stal císařem po Augustovi. Z Tiberia se vyklubal tyran, vzepřel se Livii a po její smrti si dělal co chtěl. Oblíbil si zvráceného chlapce Caligulu a udělal jej svým nástupcem. Když Tiberius pomalu umíral, Caligula ho zadusil a sám začal svou hrůzovládu. Utratil všechny peníze a začal soudit bohaté občany za vlastizradu a bral si jejich majetek. Svého koně prohlásil za senátora, z paláce udělal nevěstinec a ze svých sester prostitutky. Claudiuse úplně ožebračil a udělal z něj šaška. Také mu našel novou manželku, Messalinu. Nakonec bylo připraveno spiknutí proti císařovi. Caligula byl zavražděn a v následujícím zmatku byl Claudius prohlášen za jeho nástupce, i když sám pevně věřil v republiku.

Citace: "Takový a makový atd. (teď vás ještě nemíním zatěžovat všemi svými tituly), jemuž kdysi - a není tomu tak dávno - přátelé, příbuzní a druhové říkali "Claudius Hlupák" nebo "Ten Claudius" nebo "Claudius Koktavý" nebo "Clau-Clau-Clau-dius" nebo při nejlepším "strýček Claudius", chystám se teď vypsat tu divnou historii svého života. Začnu nejranějším dětstvím a budu pokračovat rok za rokem, až dojdu k tomu osudovému obratu zhruba před osmi lety, kdy jsem se ve věku jedenapadesáti let octl z ničeho nic v té "zlaté síti" (snad to mohu tak nazvat), z niž jsem se už nevymotal." (kapitola 1)

Vlastní názor: Byla jsem hodně zmatená z příbuzenských vztahů v Claudiově rodině. V knize je naštěstí jejich rodokmen. Claudiův pohled na vlastní rodinu je silně subjektivní, dělí své příbuzné na tzv. dobrá a špatná jablka. Moc mě nebavily dlouhé pasáže o vojenských taženích v Germánii, naopak jiné části knihy byly velice napínavé, až detektivní (záhadné strašení v Germaniově domě, které způsobilo jeho smrt).

O díle: Tento historický román z roku 1934 je vyprávěn v první osobě z pohledu Claudia. Vystupují v něm skutečné historické postavy a děj odpovídá zachovalým historickým spisům z té doby. Děj je zakončen prohlášením Claudia za císaře. Na tuto knihu navazuje druhý díl, Claudius bůh a jeho žena Messalina.

Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství GAUDIUM, Praha 1994, z anglického originálu I, Claudius (nakladatelství Penguin Books, Harmondsworth, Middlesex 1958) přeložila Alena Jindrová-Špilarová, počet stran 432

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama